کد خبر : 3903
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۱

شهرداری رشت را درگزینش روشهای جایگزین یاری دهید

شهرداری رشت را درگزینش روشهای جایگزین یاری دهید

هاتف‌نیوز – پيرو درج مطلبي در باره‌ی کشتن سگهاي ولگرد به وسیله‌ی شهرداري کلانشهر رشت، دست اندرکاران این شهرداری با قدردانی از دقت نظر و سپاس از تعهد و احساس مسوولیت رسانه‌هاي گروهی نسبت به پيگيري مطالبات شهروندان و توجه به مسائل زيست محيطي، توضیح چند نكته را ضروري مي‌داند.

    هاتف‌نیوز – پيرو درج مطلبي در باره‌ی کشتن سگهاي ولگرد به وسیله‌ی شهرداري کلانشهر رشت، دست اندرکاران این شهرداری با قدردانی از دقت نظر و سپاس از تعهد و احساس مسوولیت رسانه‌هاي گروهی نسبت به پيگيري مطالبات شهروندان و توجه به مسائل زيست محيطي، توضیح چند نكته را ضروري مي‌داند.
– مجموعه شهرداري رشت عليرغم اذعان به تاثيرات محيط ها و عوامل طبيعي در پويايي و نشاط شهري، بنابر بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداري ها در خصوص جلوگيري از شيوع امراض ساريه انساني و حيواني و جمع آوري حيوانات بلاصاحب ، مريض ، مضر و ولگرد و بر اساس تقاضاي شهروندان كه نسبت به حضور سگ هاي ولگرد و بعضا بيمار در محلات سطح شهر معترض بوده اند و به مناطق پنج گانه ارسال مي گردد، جهت حفظ آرامش و امنيت شهري و جلوگيري از شيوع بيماري هاي قابل انتقال بين حيوان و انسان نظير هاري، كيست هيداتيك، سالك و… ، اقدام به هدم سگ هاي ولگرد نموده است. و اين طرح متاسفانه ساليان متمادي است كه در كليه شهرداري هاي سراسر كشور با همين شيوه در حال اجرا بوده و مختص شهرداري رشت و مجموعه مديريتي حال حاضر نمي باشد.17
– در خصوص تاكيدات رسانه ها مبني بر عقيم نمودن سگ ها ي ولگرد، لازم به ذكر است، اگرچه طرح مذكور در برخي از شهرها در حال اجرا مي باشد ليكن به علت عدم حصول نتيجه مطلوب تا كنون، به صورت قطعي و حتمي در هيچ يك از شهر ها به انجام نرسيده، و شهرداري رشت در تلاش است با پيگيري هاي بيشتر از نتايج طرح هاي مطلوب تر در ديگر شهر ها استفاده نمايد. همچنين سگ هاي ولگرد به عنوان يكي از عوامل اصلي حمله و گزش به انسان مطرح هستند، كه در موارد عديده اي ، بالخص در اطفال، منجر به مرگ مي گردد و در صورت اجرا نشدن هدم سگ ها كه داراي قابليت بالا در زاد و ولد مي باشند، مخاطرات فراواني براي شهروندان به همراه خواهد داشت، و استفاده از روش عقيم سازي سگ ها، تنها به جلوگيري از گسترش آنها منجر شده و كمكي به تعداد و تعدد سگ ها در حال حاضر نمي نمايد.
– مجموعه مديريت شهري بر اين عقيده است كه بر اساس آموزه هاي ديني و اسلامي شيوه ي حال حاضر هدم سگ ها، از مطلوبيت برخوردار نبوده و وجه و وجدان عمومي را خدشه دار مي سازد، ليكن آنچه مسلم است ترجيح آسايش و آرامش شهروندان و حفظ بهداشت عمومي بر حفظ و درمان سگ هاي ولگرد مي باشد.
– پايان شهرداري رشت از كليه متخصصين ، كارشناسان و اساتيد دانشگاه مي خواهد تا با ارائه راهكارهاي مناسب ، اين مجموعه را در جايگزيني روش هاي بهتر در اين امر، ياري نمايند.
هاتف‌نیوز: به طور قطع اقدام شهرداری رشت نسبت به نابود کردن سگهای ولگرد اقدامی در جهت تامین امنیت شهروندان، سلامت محیط زیست و جلوگیری از پراکنش بیماریهای مختلف تعبیر می‌شود، برخی رسانه‌های گروهی هم نبایستی فضا و شرایط را به سمتی پیش ببرند که دست‌اندرکاران شهرداری رشت نتوانند برای انجام وظایف قانونی خود در زمینه‌ی تامین امنیت اجتماعی ریسک‌پذیری و خطر کردن را در دستور کار خود قرار دهند.
اگر در چنین مواردی که وجود سگهای ولگرد که بسیاری از آنها می‌توانند ناقل بیماری هاری باشند، نابود نشوند و خدای ناکرده سبب انتقال بیماری هاری و یا بیماریهای دیگر حتی به یک شهروند رشتی شوند، آیا می‌توانیم خود را ببخشیم؟
حفاظت از محیط زیست خوب است اما واجب‌تر از آن حفاظت جان شهروندان است. سرمایه‌های اصلی این شهر، شهروندان آن هستند که بایستی سالم و تندرست در شهر زندگی کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.