کد خبر : 3477
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۸

آیا برای نمای ساختمانهای رشت برنامه داریم؟!

آیا برای نمای ساختمانهای رشت برنامه داریم؟!

هاتف‌نیوز – بسیاری از کارشناسان امور شهری اعتقاد دارند که نما و ظاهر شهر رشت در طول سی و اندی سال گذشته بسیار تغییر کرده است.

    هاتف‌نیوز – بسیاری از کارشناسان امور شهری اعتقاد دارند که نما و ظاهر شهر رشت در طول سی و اندی سال گذشته بسیار تغییر کرده است.
هر چند این تغییر ممکن است در ذات خود بد و یا نامناسب تلقی نشود اما بایستی مدیران اداری شهر و سیاستگذاری امور شهری مقرراتی داشته باشند که مجریان ساخت و ساز در شهر را ملزم به رعایت اصول و معیارهای معماری و شهرسازی و همچنین زیبایی و رعایت اصول زیباشناسی چهره و سیمای شهری بنمایند.
همواره در ساخت و سازهای شهری این پرسش مطرح می‌شود که آیا نمای ساختمانها متعلق به صاحبان بنا است یا معلق به جامعه‌ی شهری؟ آیا سازندگان بناها می‌توانند به هر طریقی که دلشان خواست یک بنا را با سیما و منظری حتی متفاوت با بافت و زیبایی شهر بسازند یا قوانینی هم هست که آنها را مجاب به رعایت اصول و معیارها نماید؟
از آنجایی که قالب کلی سیما و چهره شهر را نمای تک تک خانه‌های آن شهر به وجود می‌اورد بنابر این نباید با تشتت و پراکندگی در ساخت و سازها چهره‌یی ناهمگون و نازیبا از شهر به نمایش گذاشت.
ساختمانهایی که در شهر ساخته می‌شوند هویت و نشاندهنده‌ی زیبایی شهرمان هستند بنابر این بایستی دقت شود که ما تا چه اندازه به زیبایی شهرمان توجه داریم و اصول و معیارهای زیباشناسانه را در ساخت و ساز رعایت می‌کنیم.8
بهره‌گیری از ایجاد فضاهای زیبایی بصری و چهره‌ی ظاهریی شهر و همچنین رعایت اصول و قواعد معماری و شهرسازی باید منطبق با طبیعت زیبا، هوشت شهرمان و وضعیت و شاخصهای فرهنگی شهر رقم بخورد.
هر چند که ممکن است در حال حاضر سیاستگذاری و برنامه‌ریزان اداره‌ی امور شهر برای این بخش طرح و برنامه‌یی مشخص نداشته باشند اما این موضوع دلیل نمی‌شود که شهروندان در ساخت و ساز به فکر زیبایی شهر خود نباشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.