کد خبر : 2596
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۷

فشار سياسي برای واگذاري منابع طبيعي به بهانه‌ی حمايت از سرمایه‌گذار نبايد سبب تخريب و نابودي آن گردد

فشار سياسي برای واگذاري منابع طبيعي به بهانه‌ی حمايت از سرمایه‌گذار نبايد سبب تخريب و نابودي آن گردد

هاتف‌نیوز – در نشست مشترک بازرس کل گیلان و نمایندگان ویژه‌ی رئیس‌جمهور نحوه‌ی بهره‌برداری و تخريب و تصرف جنگلها و مراتع استان گیلان بررسی شد.

    هاتف‌نیوز – در نشست مشترک بازرس کل گیلان و نمایندگان ویژه‌ی رئیس‌جمهور نحوه‌ی بهره‌برداری و تخريب و تصرف جنگلها و مراتع استان گیلان بررسی شد.
با توجه به اهميت ساختار طبيعي و جغرافيایي استان گيلان و شكنندگي نظام زیست‌محیطی اين استان و در راستاي ضرورت توجه به نقاط آسیب‌پذیر و در معرض تخريب و تصرف و همچنین چگونگي بهره‌برداری از جنگلها و مراتع، نشستی مشترك بين بازرس کل استان گیلان و نمايندگان ويژه‌ی رئیس‌جمهور در حوزه‌ی سياسي و امنيتي برگزار شد.
بر پایه‌ی گزارش روابط عمومي اداره‌ی کل بازرسي استان گيلان در اين نشست نحوه‌ی بهره‌برداري از جنگلها‌، تعهدات اجرا شده و تعهدات باقيمانده به وسیله‌ی مجري طرح جنگلداري و استفاده از ظرفیتهای قابل ‌تحمل اكولوژيكي و اقتصادي در چارچوب مديريت پايدار جنگل از طريق شرکتهای بهره‌برداري مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مسرور بازرس كل استان گیلان در سخنانی با توجه به آمار و اطلاعات موجود از جنگلهای استان اظهار کرد: در صورت جلوگيري نکردن از تخريب جنگلها و بهره‌برداری بی‌رویه و ساماندهي ننمودن به‌موقع دامداران و…جنگلکاری جنگلهای مخروبه‌ی استان به‌منظور توسعه‌ی فضاي سبز و بالا رفتن سرانه‌ی آن حدود 80 سال(هر 10 سال 15000 هكتار)، به طول خواهد انجاميد.
در این نشست با انتقاد از اجرايی نشدن مطلوب طرح خروج جنگل‌نشينان از عرصه‌های جنگلي و اقدام عاجل و ضروري براي بهبود اين وضعيت اعلام شد: با ادامه‌ی روند فعلي، اجراي طرح ساماندهي خروج دام از جنگل حدود 40 سال طول خواهد كشيد.
در ادامه به موضوع ده ‌ساله بودن قراردادهای منعقده با پيمانكاران طرحهای جنگلکاری و بازنگري نکردن در طرحها اشاره شد و بر لزوم اين بازنگري و اجراي تصویب‌نامه‌های هیات ‌وزیران در رابطه با برنامه‌ی بهینه‌سازی پايش، حفظ، بهره‌برداری و مديريت جنگلهای كشور تأکید گرديد.
در پايان هم با انتقاد از رويه‌ی موجود در حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها و منابع طبيعي به موضوع واگذاریهای غیرقانونی اراضي جنگلي(ملي و منابع طبيعي) با عنوان تفرجگاههای تفريحي با سازه‌های سنگين در مناطقي كه ممنوعيت واگذاري شامل آن مناطق می‌شود ازجمله طرحهای جنگلداری و… بر حفظ و حراست از اين مواهب طبيعي و خدادادي تأکید شد.
همچنین تأکید گردید: فشار عوامل سياسي بر دستگاه‌ای اجرایي در زمینه‌ی واگذاري اراضي منابع طبيعي به بهانه‌ی حمايت از سرمایه‌گذار و اجراي درخواستهای اهالي منطقه از قبيل احداث راه و… نبايد باعث تخريب و نابودي اين نعمتهای الهي گردد و مسوولان ملي، استاني و شهرستاني بايد نسبت به اين موضوعات با حساسيت بيشتري ورود كرده و در اين مسير از تمامي ظرفیتها و استعدادهاي موجود بهره‌گیری كنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.