کد خبر : 2337
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۳

کارآفرینی چیست؟ و کار آفرین کیست ؟

کارآفرینی چیست؟ و کار آفرین کیست ؟

 کوروش ابومحبوب – کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی کارآفرینی فرآیندی است که طی آن فردکارآفرین با ایده های نو و خلاق و شناسایی فرصت های جدید ، با بسیج منابع به ایجاد کسب و کار و شرکت های نو ، سازمانهای جدید و نوآور رشد یابنده مبادرت می ورزد. این امر توام با پذیرش خطرات است

 کوروش ابومحبوب – کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی

کارآفرینی فرآیندی است که طی آن فردکارآفرین با ایده های نو و خلاق و شناسایی فرصت های جدید ، با بسیج منابع به ایجاد کسب و کار و شرکت های نو ، سازمانهای جدید و نوآور رشد یابنده مبادرت می ورزد. این امر توام با پذیرش خطرات است ولی اغلب منجر به معرفی محصول یا ارائه خدمت به جامعه می شود. بنابراین (( کارآفرینان )) عوامل تغییر هستند که گاهی موجب پیشرفتهای حیرت انگیزی نیز شده اند.
انگیزه های مختلفی در کارآفرین شدن موثر می باشند که از جمله آنها نیاز به موفقیت ، نیاز به کسب درآمد و ثروت ، نیاز به داشتن شهرت و مهمتر از همه نیازمندی به احساس مفید بودن و استقلال طلبی را می توان نام برد.
از آنجائیکه افراد از ویژگیهای شخصیتی خاص و متفاوتی برخوردارند لذا ویژگیهای کارآفرینان متمایز و برجسته از سایر افراد است . به عنوان مثال داشتن خلاقیت و نوآوری ، دارا بودن قدرت تحمل ابهام ، داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس ، آینده نگر و عمل گرا بودن و فرصت شناسی از ویژگیهای این افراد است.
در مورد تعریف کارآفرینی دیدگاه های مختلفی وجود دارد و درک کامل مفهوم کارافرینی نیازمند اطلاع از دیدگاه های بین رشته‌ای است. رشته های مختلفی چون اقتصاد ، روان شناسی ، مردم شناسی ، جامعه شناسی و مدیریت .
واژه کارآفرینی از ریشه فرانسوی Entreprendre به معنای متعهد شدن نشات گرفته است. کارآفرینی از مباحثی است که در تمامی ابعاد توسعه اقتصادی و اجتماعی از حدود 20 سال پیش در دنیای کسب و کار مطرح شده است.
ژوزف شومپیتر فرآیند کارآفرینی را تخریب خلاق می نامد و به عبارت دیگر ویژگی تعیین کننده در کارآفرینی همانا انجام کارهای جدید و یا ابداع روش های نوین در امور جاری است. روش نوین همان تخریب می‌باشد.
از نظر شومپیتر نوآوری در هریک از زمینه های ذیل کارآفرینی محسوب می شود:
1.ارائه کالای جدید
2.ارائه روش جدید درفرآیند تولید
3.گشایش بازاری جدید
4.یافتن منابع جدید
5.ایجاد هرگونه تشکیلات جدید در صنعت
کارافرینی موتور تحول و توسعه اقتصاد ، فرهنگ و جامعه است. رشد و فراگیری این پدیده می تواند به تحول و دگرگونی اساسی در اقتصاد ملی منجر شود. کارآفرینی فرآیندی است که طی آن فردکارآفرین با ارائه ایده و فکر جدید ایجاد کسب و کار با قبول مخاطره و تحمل ریسک ، محصول و خدمت جدید ارائه می کند.
تحقیقات مختلفی در خصوص بررسی ارتباط صفات و ویژگیهای شخصیتی با کارآفرینی صورت پذیرفته است. برخی از صاحبنظران برای تبیین ویژگیهای کارآفرینان آنها را با استفاده از استعاره ها همچون «رهبر ارکستر سمفونیمک» ، «غزال تیزپا»، «تسهیل‌گر اجتماعی» تشبیه نموده‌اند. همانطوری که غزال تیزپا به سرعت می جهد و چابک است ، کارآفرین نیز در مواجهه با شرایط بازار پویا و متغیر ، با ریسک پذیری بالا به نیازهای بازار پاسخ می دهد و از حجیم شدن کسب و کار جلوگیری نموده و قدرت جست و خیز زیادی دارد تا بتواند به راحتی فرصت های بازار راشناسایی نموده و از نظر رشد و سودآوری پیشگام گردد.
ویلیام بای گریو یکی از صاحبنظران برجسته کارآفرینی ، مهمترین ویژگیهای شخصیتی کارآفرینان را در قالب مدل «10D » خلاصه می کند که تمامی این ویژگیها با حرف «D» آغاز می‌شود . این ویژگیها عبارتند از :
1.خیال پردازی 2.قاطعیت 3.اهل عمل 4. عزم راسخ 5. فداکاری 6.دلبستگی 7.موشکافی 8. کنترل سرنوشت کاری 9. ثروت اندوزی 10. توزیع ثروت ویژگیهایی که لازمه یک کارآفرین است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 4 در انتظار بررسی : 4 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.