به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
گیلان در برخی از شهرکها و نواحی صنعتی، با چالش زمین روبه‌رو است

گیلان در برخی از شهرکها و نواحی صنعتی، با چالش زمین روبه‌رو است

هاتف‌‌خبر- مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان می‌گوید وضعیت عملکردی این شهرکها در استان مناسب است به‌ گونه‌یی که در برخی از شهرکها و نواحی صنعتی همچون لاهیجان و بندرانزلی زمین برای واگذاری به متقاضیان و سرمایه‌گذاران وجود ندارد.
به گزارش «هاتف‌خبر» از روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان، مهندس احمدعلی شهیدی در باره‌ی ارزیابی شرکت شهرکهای صنعتی در بخشهای مختلف گفت: شرکت شهرکهای صنعتی در هر زمینه‌یی که در شهرکهای صنعتی نیازمند مطالعه باشد وارد عمل می‌شود و نتیجه‌ی مطالعات را در اختیار صاحبان صنایع قرار داده که این اقدام نوعی کمک به صنعتگران است تا هم بازاریابی آنها رونق بگیرد و هم‌ کسب‌وکارشان توسعه پیدا کند.
وی همچنین به برگزاری تورهای صنعتی برای صنعتگران شرکت شهرکهای صنعتی استان اشاره کرد و افزود: تورهای صنعتی به صورت رایگان و تورهای نمایشگاهی داخل و خارج از استان و حتی خارج از کشور برای صنعتگران پیش‌بینی شده‌اند و اگر تورهای نمایشگاهی و هیاتهای تجاری اثرگذاری مناسب در صنعتِ صنعتگران داشته باشد گاهی تا ۵۰ درصد هزینه‌ها را شرکت شهرکها صنعتی پرداخت می‌‌کند.


مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان با اذعان به اینکه این شرکت حق فروش زمین ندارد بلکه حق انتفاع از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند، تصریح کرد: برای ایجاد رغبت در سرمایه‌گذاران درجهت حضور در شهرکها و نواحی صنعتی گیلان، مشوقها فرق می‌کنند مثلاً واحدهایی که دانش‌بنیان باشند تسهیلات به مراتب بیشتر برای آنها در نظر گرفته می‌شود و حق انتفاع کمترپرداخت می‌‌کنند.
مهندس شهیدی با اشاره به اینکه زمینها در شهرکهای صنعتی آمادهسازی و بر اساس هزینه‌هایی که برای آمادهسازی صورت می‌گیرد، قیمت‌‌گذاری می‌شوند، گفت: علاوه بر اینکه قیمت واگذاری زمین در شهرکهای صنعتی از قیمتهای زمینهای مجاور کمتر است، زمینهای واگذاری با اقساط ۳۰ ماه قابل بازپرداخت هستند تا شرکتها بتواند در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مدنظر مقام معظم رهبری و سیاستهای دولت فعالیت کنند.
رئیس هیات‌مدیره‌ی شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان همچنین به چالش شرکت شهرکها در واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران در شهرستانها و نواحی صنعتی استان اشاره کرد و گفت: وضعیت عملکردی شهرکها در استان مناسب هست به‌اندازه‌یی که در برخی از نواحی صنعتی همچون لاهیجان و بندر انزلی زمین برای واگذاری به متقاضیان و سرمایه‌گذاران وجود ندارد که به‌نوعی چالشی مهم در نواحی صنعتی محسوب می‌شود.
وی گفت: هم‌اکنون در تلاشیم تا با هماهنگی ادارات کل حفاظت محیط ‌زیست و منابع طبیعی زمینهای صنعتی را توسعه داده و با ایجاد نواحی صنعتی جدید، زیرساختها را برای متقاضیان و سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.

پاسخی بگذارید