بیستم دیماه سالگرد شهادت امیر کبیر
گرانی دلار با اقتصاد ایران چه کرد؟ /ابرتورم در راه است…

گرانی دلار با اقتصاد ایران چه کرد؟ /ابرتورم در راه است…

هاتف‌خبر – به تازگی پدرام سلطانی کارشناس و فعال اقتصادی در توییتر نسبت به افزایش ناگهانی و شدید قیمت دلار در بازار ارز واکنش نشان داد و این اتفاق را نشانه‌یی منفی قلمداد کرد که از این نوسانات به عنوان آسیب جدی اقتصاد ایران یاد نمود.
به گزارش «هاتف‌خبر» از «تجارت‌نیوز» اقتصاد ایران ملتهب است اما توهمات دولتمردان کماکان ادامه دارد. در حالی ‌که مقامات اقتصادی وعده داده بودند قرار نیست شوک اقتصادی در راه باشد، حالا دلار ترمز بریده و کارشناسان اقتصادی از آن به‌عنوان تهدیدی جدید برای اقتصاد کشود یاد می‌کنند. پیشتر اما زمزمه‌هایی از احیای برجام به گوش می‌رسید که رفته‌رفته این امید رنگ باخته و حالا نااطمینانی جای آن را گرفته است؛ شرایطی که برخی فعالان اقتصادی آن را به «راه رفتن در مه» تشبیه کرده‌اند.
گزارشها نشان می‌دهد در روزهای پایانی هفته‌ی دوم آبانماه ۱۴۰۱، میزان شاخص ارزی در کانال تاریخی ۳۴ هزار تومان قرار گرفت و در ادامه به میانه‌های نیمه‌ی دوم این کانال رسید. حالا ترمز بریدن دلار این نگرانی را ایجاد کرده که در نخستین روز این هفته‌ بهای آن رکورد جدیدی ثبت کرده و به ۳۵ هزار تومان برسد. همچنین مشاهدات میدانی «تجارت‌نیوز» حاکی از این است که در بازار امروز، همه خریدار دلارند و کسی فروشنده نیست.
دلایل گرانی دلار چیست؟ بررسیها نشان می‌دهد افزایش ۲۰ درصدی ارزش دلار به نسبت دیگر ارزها در سطح بین‌المللی، تورم ۵۰ درصدی، تداوم اعتراضات اجتماعی، اخبار مربوط به تحریمها و برجام و همچنین تهدیدات کشورهای همسایه از دلایل این افزایش هستند.
تشدید انتظارات تورمی و سرایت داراییهای خارج شده از بورس به بازارهای دیگر از دیگر دلایلی هستند که در گزارشهای اقتصادی به آنها اشاره شده است.
افزایش نرخ ارز سقوط ارزش پول ملی ایران را به دنبال داشته است. موضوعی که اثرات آن را می‌توان روی گرانی بهای کالاهای مصرفی مردم در بازارهای‌ مختلف و در نهایت فقر فراگیر مشاهده کرد.
بررسیهای اخیر فعالان کارگری از افزایش خط فقر به حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان خبر می‌دهند. یک گزارش دیگر هم خط فقر مطلق یک خانوار چهار نفره تهرانی را ۱۲ میلیون تومان تخمین زده است.


اخیرا نیز عباس شاکری اقتصاددان شناخته شده در نشست بررسی «سیکل معیوب تورم ایران از کجا نشات می‌گیرد؟» به موضوع کاهش ارزش پول ملی اشاره کرد و در این باره گفت: «ارزش پولی ملی در طول این سالها ۱۷ هزار برابر کاهش پیدا کرده است.»
فعالان اقتصادی هفته‌های گذشته بارها نسبت به خطرات قطعی اینترنت و ضرر و زیان حاصل از آن برای کسب‌وکارها هشدار داده بودند. موضوعی که از آن به‌عنوان شوک سوم پس از تحریمها و کرونا برای اقتصاد بیمار ایران نام برده شد.
در عین حال کارشناسان از کاهش فروش، افزایش تعدیل نیرو در صنایع، احتمال ورشکستگی گسترده و فرار سرمایه ابراز نگرانی کرده بودند. آنها در حالی از آغاز زمستانی سخت در ایران خبر دادند که حالا عاملی دیگر اقتصاد ایران را تهدید می‌کند؛ «نوسانات نرخ دلار».
موضوعی که بیش از هر عامل دیگر، امکان پیش‌بینی تحولات اقتصادی را از فعالان اقتصادی سلب می‌کند.
به تازگی پدرام سلطانی کارشناس و فعال اقتصادی نیز در توییتر نسبت به افزایش ناگهانی و شدید قیمت دلار در بازار ارز واکنش نشان داد و اعلام کرد: این اتفاق نشانه‌یی منفی قلمداد می‌شود و از این نوسانات به عنوان آسیب جدی اقتصاد ایران یاد کرد.
سلطانی در توییتر نوشت: «از آخرین جهش نرخ ارز در نیمه‌ی نخست ۱۳۹۹ تا پایان مهر امسال حدود ۱۰۰ درصد تورم به اقتصاد ایران تحمیل شده و نقدینگی ۸۶ درصد افزایش پدا کرده است.‏ تقویت درآمدهای ارزی کشور نیز با تعلیق مذاکرات در دیدرس نیست. ‏نوسانی که در نرخ ارز افتاده برای «اهل فهم» اصلاً نشانه خوبی نیست.»
همچنین فعالان اقتصادی چنین فضایی را به راه رفتن در مه تشبیه می‌کنند که نه مسیر برای آنها مشخص است و نه علامتها. نتیجه‌ی آن چیزی جز سردرگمی صاحبان سرمایه نبوده است. همین حالت بلاتکلیفی سبب شده تا آنها ترجیح بدهند سرمایه‌ی خود را به جای امن‌تر منتقل کنند.
افزایش میزان مهاجرت فعالان اقتصادی هم معنی به جز توقف سرمایه‌گذاری ندارد. این درحالی است که ادعاهای دور از واقعیت و آمارسازیهای مقامات اقتصادی کماکان ادامه دارد.

پاسخی بگذارید