به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
کنترل حیوانات مزاحم در برنامه‌ی مدیریت شهری رشت قرار گرفته است

کنترل حیوانات مزاحم در برنامه‌ی مدیریت شهری رشت قرار گرفته است

هاتف‌خبر- رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت از اجرای طرح عقیم‌سازی و پلاک‌کوبی سگهای بلاصاحب در این شهر خبر داد.
به گزارش «هاتف‌خبر» محمدباقر بشردانش در این زمینه توضیح داد: یکی از معضلات و موارد مهمی که باید مدیریت شهری در کلانشهرهایی همچون رشت مورد توجه قرار دهد کنترل سگهای بلاصاحبی است که در محدوده شهری ممکن است مشکلاتی متعدد و فراوان برای شهروندان به وجود آورند.
وی گفت: اگر شهروندان به موقع زباله‌های خود را سر کوچه‌ها قرار ندهند با اتصالی برخی روستاهای حاشیه‌ی شهر به رشت پیدا کرده‌اند، سبب می‌شود حضور سگهای بلاصاحب از این روستاها در شهر افزایش یابد.
بشردانش می‌افزاید: به همین دلیل اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت حیوانات مزاحم شهری به ویژه سگهای بلاصاحب با مشارکت سازمانهای مردم نهاد در دستور کار سازمان مدیریت پسماندها قرار گرفته است.


وی هدف از اجرای طرح کنترل جمعیت سگهای بلاصاحب فراهم کردن آسایش شهروندان، رفع مزاحمت این حیوانات، ارتقای سطح بهداشت عمومی، حذف روشهای سنتی و غیرعلمی مهار آنها و جلوگیری از شیوع انواع بیماری مسری همچون هاری و کیست هیداتیک است.
رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت خاطر نشان کرد: با برنامه‌ریزیهای صورت گرفته‌ی این سازمان و با همکاری معاونت خدمات شهری شهرداری رشت، پس از جمع‌آوری سگهای بلاصاحب و سرگردان در شهر متخصصان نسبت به انجام واکسناسیون (تزریق آمپول ضد هاری)، عقیم‌سازی، انگل‌زدایی و پلاک‌کوبی روی گوش آنها اقدام کرده و همچنین حدود ۵۰ قلاده سگ از جنس ماده با همکاری پزشک معتمد دامپزشکی و تیم حمایتی زندگی، عقیم‌سازی و پلاک‌گذاری شده‌اند.
گفتنی است که مکاتبات لازم برای اجرای این طرح نیز برای همه‌ی نقاط شهر انجام شده و در صورت هماهنگی لازم و همکاری دستگاه‌های مرتبط طرح جمع‌آوری این حیوانات مزاحم به زودی در همه‌ی مناطق شهر رشت به انجام خواهد رسید.

پاسخی بگذارید