زندگی زیباتر می‌شود، اگر به اندازه‌ی برگهای پاییز  برای هم‌ بهترین را آرزو کنیم.
٧۶ میلیون سفر در بهار ١٣٩۵ در کشور انجام گرفته است/ گیلان و رشت جزو مقاصد بیشترین سفرها بوده‌اند

٧۶ میلیون سفر در بهار ١٣٩۵ در کشور انجام گرفته است/ گیلان و رشت جزو مقاصد بیشترین سفرها بوده‌اند

   هاتف‌خبر – اگر می‌خواهید وضعیت گیلان را در کشور در زمینه‌ی سفرهایی که انجام می‌شود دریابید گزارش «مرکز آمار ایران» را که به تازگی منتشر شده است، بخوانید.
بر پایه‌ی این گزارش در فصل بهار سال ١٣٩۵، حدود ۵٧ درصد خانوارهای کشور که معادل ۱۳ میلیوین و ۶۵۳ هزار و ۵٨٨ خانوار می‌‌شود، حداقل یک سفر داشته‌اند که نسبت به بهار ١٣٩٣ به میزان ١,۵٨ درصد افزایش داشته است.
طبق اعلام روابط عمومی مرکزآمار ایران، طرح آمارگیری از گردشگران ملی یکی از طرحهای مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه‌ی آمار و اطلاعات مربوط به سفرهای گردشگری خانوارهای کشور، برای بررسیهای اقتصادی و تصمیم‌گیری مدیران و برنامه‌ریزان در بخش گردشگری، به وسیله‌ی مرکز آمار ایران به اجرا در می‌آید.
در این طرح با مراجعه به خانوارهای نمونه، اطلاعاتی در باره‌ی ویژگیهای سفر از جمله تعداد سفر، نوع سفر(با اقامت شبانه و بدون اقامت شبانه)، هدف اصلی سفر، شیوه‌ی سفر، نوع اقامتگاه گردشگران، نوع وسیله‌ی نقلیه مورد استفاده، تعداد شب اقامت و هزینه‌های سفر و همچنین اطلاعاتی در باره‌ی ویژگیهای اجتماعی اعضای خانوار همچون سن، ‌جنس، وضع سواد و وضع اشتغال جمع‌آوری می‌شود.


نتایج این طرح آماری فصل بهار سال ١٣٩۵ نشان می‌دهد که:
 در فصل بهار سال ١٣٩۵، حدود ۵٧ درصد خانوارهای کشور که معادل ۱۳ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۵٨٨ خانوار، حداقل یک سفر داشته‌اند که نسبت به بهار ١٣٩٣ به میزان ١,۵٨ درصد افزایش داشته است.
 در بهار سال ١٣٩۵، همچنین ۷۶ میلیون و۱۰۰ هزار و چهار سفر انجام شدهکه نسبت به بهار ١٣٩٣ به میزان ٧,۶٣ درصد افزایش داشته است.
 تعداد سفرهای داخلی فصل بهار ۷۵ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۵۰ سفر بوده که ۵٢ درصد از سفرهای داخلی فصل بهار، با اقامت شبانه و ۴٨ درصد بدون اقامت شبانه بوده است.
 بیشترین سفرهای با اقامت شبانه‌ی فصل بهار در سال ١٣٩۵ با هدف دیدار دوستان و بستگان (۵٨ درصد) و سپس با هدفهای گردش و تفریح (٢۵ درصد) و زیارت (٨ درصد) انجام پذیرفته است. سفرهای با اهداف یاد شده در مجموع ٩١ درصد از سفرها را تشکیل داده است. حدود ٩ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافی همچون درمان، آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده است.
 در فصل بهار سال ١٣٩۵ حدود ٣۵ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ٢٩ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ١٧ درصد با هدف درمان و شش درصد با هدف زیارت انجام شده است. ١٣ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی همچون آموزش، خرید و کسب و کار انجام گردیده است.
 اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه‌ی خانوارها در فصل بهار سال ١٣٩۵، خانه‌ی بستگان و آشنایان با ٧٢ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره‌یی و ویلا و آپارتمان شخصی هر یک با هفت درصد، اقامتگاه عمومی و اقامتگاه سازمانی هر یک با چهار درصد و چادر و کمپ شخصی و دیگر اقامتگاه‌ها هر یک با سه درصد بوده است.
 ۱۰ استان خراسان رضوی، مازندران، گیلان، تهران، فارس، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و کرمان مقصد بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل بهار ١٣٩۵ بوده‌اند.
 ۱۰ استان گیلان، قزوین، فارس، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، تهران، آذربایجان شرقی، گلستان و کرمان مقصد بیشترین سفرهای بدون اقامت شبانه در بهار ١٣٩۵ بوده‌اند.
 ۱۰ شهرستان مهم گردشگرپذیر کشور در بهار سال ١٣٩۵ شامل تهران، مشهد، رشت، شیراز، قزوین، اصفهان، قم، کرمانشاه، تبریز و لاهیجان بوده است که دارای بیشترین تعداد سفر بوده‌اند. توجه به این نکته ضروری است که الگوی گردشگری از نظر نوع سفر، در این شهرستانها با هم متفاوت است. عمده سفر‌ها در شهرستانهای مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و قم از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستانهای رشت، قزوین، کرمانشاه، تبریز و لاهیجان از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است.
درپایان خاطر نشان می‌سازد نتایج تفصیلی این طرح در قالب نشریه در دست چاپ و انتشار است، کاربران هم می‌توانند از طریق سایت مرکز آمارایران به نشانی: www.amar.org.ir و یا از طریق واحد اطلاع‌رسانی به آن دسترسی پیدا کنند.

پاسخی بگذارید