«پلاک‌کوبی شهر خلاق خوراک» در «روز رشت» با حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران
وعده‌ی ایجاد یک موزه‌ی تخصصی در رودبار داده شد

وعده‌ی ایجاد یک موزه‌ی تخصصی در رودبار داده شد

   هاتف‌خبر – مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اعلام کرد: امسال «موزه‌ی ملی زیتون ایران» در شهرستان رودبار تاسیس می‌شود.
به گزارش «هاتف‌خبر» شهرود امیرانتخابی گفت: در استان گیلان قدمت درخت زیتون آنچنان که از کاوشهای باستانشناسی شهرستان رودبار بر می‌آید به بیش از دو هزار سال پیش می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه «موزه‌ی ملی زیتون ایران» در ساختمان میراث فرهنگی شهر رودبار با مساحت ۳۵۰ مترمربع دردست ایجاد و بهره‌برداری است، افزود: هم‌اکنون دوربینها، ویترینها و مرمت ساختمان تاریخی میراث فرهنگی آماده شده و تنها برای ایجاد و افتتاح این موزه نیازمند اشیا و ابزار قدیمی مرتبط با زیتون و زیتونکاری هستیم.
شهرود امیرانتخابی ادامه داد: همچنین پیشنویس تفاهمنامه‌یی با سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان تهیه شده که با همکاری فرمانداری شهرستان رودبار «مرکز تحقیقات زیتون ایران»، «سازمان جهاد کشاورزی استان» و «دیگر دستگاه‌ها دولتی» بتوانند در آینده‌یی نزدیک با همکاری هم نخستین موزه‌ی ملی زیتون ایران را در شهرستان رودبار دایر کنند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با معرفی ظرفیتهای «موزه‌ی ملی زیتون ایران» که مورد تایید اداره‌ی کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور نیز هست، افزود: گیاهشناسی و زیست‌شناسی زیتون، اسطوره‌شناسی زیتون، تاریخچه‌ی تولید زیتون در ایران و جهان، یافته‌های باستانشناسی زیتون، شیوه‌ی سنتی تولید صابون زیتون، موارد کاربردی روغن زیتون سنتی و همچنین استفاده از روغن زیتون به عنوان سوخت، معرفی شیوه‌ی کاشت زیتون تا برداشت آن، آشنایی با اشیای قدیمی مربوط به زیتون و… از مواردی هستند که در این موزه به نمایش درخواهند آمد.


وی با دعوت از مردم به مشارکت در تجهیز این موزه ادامه داد: ازهمه‌ی علاقه‌مندان و فرهنگدوستان استانی و کشوری، سازمانهای مردم نهاد و نهادهای دولتی درخواست می‌شود تا اشیا، ابزار و دیگر اسنادی و ابزاری که در اختیار دارند را به منظور تجهیز «موزه‌ی ملی زیتون ایران» به «موزه‌ی مردمشناسی و باستانشناسی رشت» و یا به اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رودبار ارائه داده و یا از طریق معاونت میراث فرهنگی این اداره‌ی کل برای بهره‌گیری در این موزه تحویل نمایند.
گفتنی اینکه اداره‌ی کل میراث فرهنگی استان گیلان برای ایجاد این موزه‌ی ملی خواستار همکاری همه‌ی مردم فرهیخته‌ی گیلان شده است و شهرود امیرانتخابی اظهار امیدواری کرده که با توجه به اینکه بخشی عمده از تجهیز ساختمان، خرید دوربینها و… انجام شده جای امیدواری است تا «دهه فجر امسال» بتوان این موزه را راه‌اندازی کرد.
شایان گفتن است شاید باورش کمی سخت باشد که بدانیم یکی از جالبترین موزه‌های غذایی و خوراکی جهان با نام «موزه‌ی روغن زیتون» شناخته می‌شود. این موزه در یکی از شهر‌های ایتالیا است و افرادی که از آن بازدید می‌کنند، می‌توانند نقش درخت زیتون را در طول تاریخ تمدن بشر مرور کنند.
این افراد همچنین می‌توانند در جریان بازدید از «موزه‌ی روغن زیتون» از باغهای زیتون و کارخانه‌های اطراف موزه که در زمینه‌ی تولید محصولات مرتبط با زیتون به دست آمده از درخت زیتون فعالیت دارند، بازدید کنند.
عکس زیر نمایی از موزه‌ی زیتون در ایتالیا است.

پاسخی بگذارید