روزی که رادیو در ایران پا گرفت(با متن مراجعه کنید) «روز جهانی بهداشت» گرامی(مراجعه به خبر)
مقدمات کار جشن یکصدسالگی «دبیرستان ماندگار رشت» فراهم می‌شود

مقدمات کار جشن یکصدسالگی «دبیرستان ماندگار رشت» فراهم می‌شود

   هاتف‌‌خبر- با برگزاری نشست هم‌اندیشی دانش‌آموختگان «دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت» مقدمات کار برای برگزاری آیین یکصدسالگی این دبیرستان در مهر ماه امسال فراهم شده است.
به گزارش «هاتف‌خبر» مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان در این نشست گفت: تأسیس بنیاد علمی و فرهنگی دانش‌آموختگان «دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت» گامی مهم و دارای ارزش در جهت گسترش فعالیتهای فرهنگی و نهادینه شدن مرجعیت علمی این مدرسه در استان، کشور و حتی جهان است.
به گزارش اداره‌ی اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان گیلان، نادر جهان‌آرای در این نشست هم‌اندیشی که تنی چند از دانش‌آموختگان «دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت» حضور داشتند، با تشریح ویژگیهای این بنیاد علمی و فرهنگی گفت: برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در جهت شناسایی، هدایت و حمایتهای مادی و معنوی دانش‌آموزان برتر استان گیلان با اولویت مناطق محروم از اهداف مهم و اصلی «بنیاد فرهنگی و علمی دبیرستان شهید بهشتی رشت» است.
وی افزود: این تشکل مردم نهاد می‌تواند با برگزاری نشستهای علمی با حضور استادان برجسته، ارائه‌ی آموزشهای نوین، کمکهای پژوهشی به مدارس نابرخوردار و همچنین اهدای نشان‌های علمی به دانش‌آموزان نخبه در تحقق اهداف ترسیم و تعیین شده گامهایی بلند و ارزشمند بردارد.
مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان سپس با اشاره به برگزاری جشن یکصد سالگی «دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت» در ۱۱ مهر ماه امسال گفت: برای هرچه بهتر برگزار شدن این برنامه نیازمند حمایت همه‌ی دانش‌آموختگان این دبیرستان و گروه‌ها و تشکلهای مردم نهاد فرهنگی هستیم.


گفتنی اینکه یازدهم مهر ماه امسال آیین جشن یکصدسالگی «دبیرستان شهیدبهشتی(شاهپور) رشت» برگزار می‌شود. گذشته از قدمت و معماری تاریخی این دبیرستان آنچه نام آن را در دل شهر ماندگار کرده تقدیم چهره‌هایی بس ارزشمند به جهان دانش، تکنولوژی، سیاست، فرهنگ و… گیلان و ایران بوده که ارزش و اعتبار این دبیرستان کهن را بیشتر نمایان می‌سازد.
چهره‌هایی موفق و سرشناس همچون دکتر محمد معین استاد بزرگ فرهنگ و ادب پارسی و مولف لغتنامه‌ی معین، پروفسور مجید سمیعی نابغه‌ی جراحی مغز و اعصاب جهان، پروفسور محمود بهزاد پدر علم زیست‌شناسی نوین ایران، پروفسور فضل‌الله رضا دانشمند برجسته‌ی مهندسی برق، استاد هوشنگ ابتهاج شاعر برجسته‌ی کشور، دکتر محمدباقر نوبخت معاون ریاست جمهوری و صدها چهره‌ی برتر و کمتر شناخته‌شده‌ی امروزی که هر یک در جای خود نیازمند پژوهش و بررسی بیشتر و معرفی بهتر به جامعه هستند.
ساختمان دبیرستان شهید بهشتی امروزی در سال ۱۲۹۸ ساخته شد و در دوران پهلوی به نام «شاهپور» نامگذاری گردید. این ساختمان با توجه به پیشینه‌ی کهن و اهمیت تاریخی‌اش در سال ۱۳۵۶ با شماره‌ی ۱۵۱۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
باید بدانیم که در سراسر کشور تنها ۵۰ مدرسه‌ی ماندگار وجود دارد و این دبیرستان هم در شهریور ۱۳۹۱ به عنوان یکی از این پنجاه «دبیرستان ماندگار» کشور معرفی شده است.

پاسخی بگذارید