جشن آبانگان خجسته و گرامی.
مردم از عرضه‌ی کالاهای قاچاق تقلبی گلایه دارند

مردم از عرضه‌ی کالاهای قاچاق تقلبی گلایه دارند

هاتف‌خبر – بر پایه‌ی پژوهش و نظرسنجی جدید که دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری با وزارت صمت در تابستان ۱۴۰۱ انجام داده است، مردم امید چندانی نسبت به برخورد با پدیده‌ی قاچاق در کشور ندارند.
به گزارش «هاتف‌خبر» خبرگزاری «مهر» در این زمینه گزارشی تهیه کرده و نوشته است که اوایل آبانماه مجید افتخاری عضو هیات ‌مدیره‌ی اتحادیه‌ی تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک و نساجی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده که: «۹۹ درصد پوشاک خارجی در کشور از طریق قاچاق وارد کشور شده است».
این عضو اتحادیه پیش از این نیز خبر از فعالیت گسترده‌ی بلاگرهای قاچاق پوشاک نیز داده بود.
وی گفته بود: «قاچاقچیان در فضای مجازی صفحه دارند و تبلیغ می‌کنند و قیمت و کالا ارائه می‌دهند. حتی انتقال کالای قاچاق کانتینری را در صفحه‌های خود به نمایش می‌گذارند و کم‌کم بلاگرهای قاچاق ایجاد می‌شوند.»
امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت نیز به تازگی با بیان اینکه اندازه‌ی بازار پوشاک کشور ۹ میلیارد دلار است، اذعان کرد: برآوردهای مختلف از میزان قاچاق پوشاک ارائه می‌شود اما بر اساس اعلام اتحادیه‌ی پوشاک در هفت ماهه‌ی امسال ۱.۵ میلیارد دلار پوشاک قاچاق وارد کشور شده است.
همچنین طبق اعلام محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت، سهم کالای قاچاق از مجموع شش میلیارد دلار ارزش کل بازار لوازم خانگی، حدود ۱.۷ میلیارد دلار بوده است؛ یعنی نزدیک به ۴۰ درصد از بازار لوازم‌ خانگی در اختیار قاچاقچیان است.
عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم ‌خانگی چندی پیش اعلام کرده بود، سالانه حدود یک و نیم میلیارد دلار لوازم ‌خانگی قاچاق وارد کشور می‌شود، مشخص است واردات این میزان، کار کوله‌بران نیست، کار به‌صورت قوی و سازماندهی شده در حال انجام است.


اظهارات تند و تیز تولیدکنندگان درباره‌ی وفور کالای قاچاق در کشور به طور مستمر در سالهای گذشته شنیده شده اما متأسفانه برخورد جدی در این زمینه به وسیله‌ی متولیان مبارزه با قاچاق انجام نشده است. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز به‌عنوان فرماندهی ستاد برخورد با قاچاق در کشور نیز دائماً به جای آسیب‌شناسی و رفع موانع، به کتمان آمار و خبرها در زمینه‌ی قاچاق و به نوعی توجیه عملکرد خود روی آورده است.
ماه گذشته امیرمحمد پرهام فر مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با محرمانه اعلام کردن آمار قاچاق در کشور گفته بود: «رسانه‌ها بیشتر اوقات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مورد هجمه قرار می‌دهند، با ‌و جود بر این گزارشهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره‌ی عملکرد دستگاه‌های متولی برخورد با قاچاق و نیز تخلفات و کمکاری آنان در این زمینه محرمانه است؛ اما این گزارشها به طور مرتب به مجلس و نهادهای بالادستی ارائه می‌شود.»
این در حالی است که این ستاد هیچگونه گزارشی در زمینه‌ی عملکرد دستگاه‌های نظارتی و انتظامی و وزارت صمت در برخورد با قاچاق اعلام نکرده است.
با مراجعه به وبگاه رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متوجه آن می‌شویم که نه‌تنها این سایت خالی از هرگونه آمار رسمی تجمیعی از میزان قاچاق در کشور است، بلکه مدتها است که اطلاعات آن نیز به‌روزرسانی نشده و برخی از گزارشهای آن منسوخ شده و غیرقابل ‌استناد است.
بر اساس پژوهش و نظرسنجی جدید دانشگاه فردوسی مشهد که با همکاری وزارت صمت در تابستان ۱۴۰۱ انجام شد، مردم نیز امید چندانی نسبت به برخورد با پدیده‌ی قاچاق در کشور ندارند. بر همین اساس، ۴۶ درصد پاسخگویان معتقدند که دولتها هیچگاه عزم جدی برای برخورد با قاچاق نداشته‌اند و این شیوع قاچاق باعث شده است که اجناس تقلبی، جایگزین اجناس اصیل در بازار شود. ۴۸ درصد پاسخگویان نیز اذعان داشته‌اند که اجناس خارجی بدون ضمانت موجود در بازار معمولاً اجناسی تقلبی و فاقد کیفیت هستند.

پاسخی بگذارید