به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
لابه‌لای خبرها

لابه‌لای خبرها

تلاش سومین عضو شورای شهر رشت برای شهردار شدن
هاتف‌خبر – شنیده‌ها حاکی است که سومین فرد از اعضای شورای اسلامی شهر رشت نیز می‌کوشد تا شانس خود را برای شهردار شدن امتحان کند.
به گفته‌ی منابع خبری پس از اینکه تاکنون تلاشهای دو عضو شورای اسلامی این شهر برای شهردار شدن در مراحل مختلف ناکام مانده حالا یکی از اعضای جوان این شورا بسیار علاقه‌مند است تا جای حاج‌محمدی را بگیرد.
هر چند حاج‌محمدی تاکنون سه بار مورد سوال اعضای شورا قرار گرفته و دو بار تا آستانه‌ی استیضاح پیش رفته اما به نظر می‌رسد هنوز مخالفان شهردار رشت در شورای اسلامی شهر به اجماع هشت نفری نرسیده‌اند.
گفتنی است از جمع یازده‌ نفره‌ی اعضای شورای اسلامی شهر رشت دستکم باید هشت عضو رای به برکناری حاج‌محمدی بدهند که گویا هنوز به این تعداد نرسیده‌اند.
شنیده‌ها حاکی است همچنین پس از برکناری احتمالی شهردار این عضو شورای اسلامی شانس خود را برای تکیه زدن بر صندلی شهرداری آزمایش خواهد کرد.

اظهارات شنیده نشده‌ی رئیس شورای قضایی گیلان در باره‌ی طرح هادی روستایی
هاتف‌خبر – در حالی که مسوولان اجرایی استان گیلان طرح هادی را سند توسعه‌ی روستاهای استان می‌دانند، رئیس کل دادگستری استان گیلان می‌گوید اجرای این طرح برای استان مضر بوده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی در این زمینه تاکید کرد: دستگاه قضایی در بازنگری و اصلاح طرح هادی روستاها مصمم است.
وی گفت: طرح هادی علی‌رغم برخورداری از برخی محسنات، تاکنون برای استان گیلان مضر بوده و لازم است تا با ساماندهی و بازنگری در آن، اصلاحاتی اساسی به ویژه در حدود آن در روستاها صورت بگیرد.
رئیس شورای قضایی استان گیلان در سخنان خود با اشاره به اجرای نادرست طرح هادی در استان و معضلات آن تصریح کرد: اجرای ناصحیح طرح هادی در استان گیلان سبب دست‌اندازی به منابع طبیعی و اراضی ملی شده است و دستگاه قضایی با وجود برخی مقاومتها در بازنگری و اصلاح طرح هادی روستاها مصمم است.

تهرانیها رکورددار سفر در تعطیلات محرم/ اصلیترین مقصد مسافرت شمال کشور بوده است
هاتف‌خبر – بر پایه‌ی آمار ارائه شده تهرانیها رکورددار سفر در تعطیلات محرم امسال بوده‌اند و اصلیترین مقصد مسافرت آنها شهرهای شمالی کشور بوده است.
در خبرها آمده بود که علیرضا زالی فرمانده‌ی ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه بیشترین میزان تردد‌ها در سفر‌هایی که طی چهار روز اخیر در کشور رخ داد مربوط به استان تهران بوده است، گفت: میزان این سفر‌ها حتی در مقایسه با سال پیش در همین روزها نیز بسیار بیشتر بود.
وی تاکید کرد: در واقع با وجود هشدارهای بهداشتی داده شده ما شاهد افزایش ۱۰ درصدی سفر‌ها در تعطیلات محرم امسال نسبت به سال پیش بودیم.
بر طبق آمارهای موجود بیشترین مسافرت تهرانیها به استانهای شمالی کشور انجام شده است و این مسافرتها در حالی به استانهای شمالی کشور انجام شده که این استانها در وضعیت قرمز کرونایی بوده‌اند.

انتخاب قهرمان ملی شمشیربازی به عنوان سفیر مدرسه‌سازی
هاتف‌‌خبر- شنیدیم که محمد رهبری قهرمان ملی شمشیربازی به عنوان سفیر مدرسه‌سازی استان گیلان انتخاب شده است.
مهندس علی دقیق مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان در اجرای «طرح آجر به آجر» با محمد رهبری قهرمان ملی رشته‌ی ورزشی شمشیربازی به عنوان سفیر مدرسه‌سازی استان گیلان دیدار و گفت‌وگو نمود.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان در این دیدار با تاکید بر اجرای دقیق «طرح آجر به آجر» گفت: اجرای این طرح به همت همگانی نیازمند است.
وی با قدردانی از حمایت قهرمان ملی شمشیربازی از اجرای «طرح آجر به آجر» اظهار کرد: امروز به حول قوه‌ی الهی می‌توانیم امیدوار باشیم که فرهنگ مشارکت در کار مقدس مدرسه‌سازی در استان گیلان نهادینه خواهد شد.
گفتنی اینکه مدرسه‌سازی یکی از اقدامات مقدس جامعه است و نیکوکاران مدرسه‌ساز بسیاری در استان گیلان به این اقدام خداپسندانه مبادرت می‌ورزند.

نیروهای امنیتی ۳۲۴ کیلوگرم هروئین از یک کامیون کشف کردندا
هاتف‌خبر – در خبرها آمده بود که در بازرسی از یک کامیون با محموله‌ی تجهیزات کشاورزی در گمرک آستارا ۳۲۴ کیلوگرم هروئین به وسیله‌ی نیروهای امنیتی کشف و ضبط شده است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان نیز از کشف یک محموله‌ی بزرگ مواد مخدر در گمرک آستارا خبر داد.
سیدمهدی فلاح میری گفت: با رصد اطلاعاتی و بازرسی از این کامیون با محموله‌ی تجهیزات کشاورزی در گمرک آستارا ۳۲۴ کیلوگرم هروئین کشف و ضبط شده است.
وی افزود: دستور قضایی برای بازداشت صاحب این محموله در یکی از استانهای همجوار نیز صادر شد.

زنان گیلانی ۱۰ محصول گواهی شده تولید می‌کنند
هاتف‌خبر – در خبرها آمده بود که مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده‌ی استانداری گیلان با اشاره به اجرای موافقتنامه‌ی همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور زنان و خانواده‌ی ریاست جمهوری با موضوع «آموزش و ترویج تولید و مصرف محوسلات سالم و استاندارد» گفته است که: زنان استان گیلان ۱۰ محصول گواهی شده و استاندارد تولید می‌کنند.
زهرا یعقوب‌نژاد تاکید کرد: در اجرای فاز نخست طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار ۳۴۰ زن گیلانی در قالب اجرای مشاغل خانگی فعالیت می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه در اجرای این طرح زنان سرپرست خانوار در ۱۱ رشته کار می‌کنند گفت: در فاز دوم این طرح دو هزار و ۱۰۰ زن گیلانی شناسایی شده‌اند.

احتمال بروز «موج سوم کرونا» در شهریور ماه
هاتف‌خبر– اگر خبرهای پیش از مسافرت را مرور کنیم می‌بینم که پیش از آغاز سفر‌های تاسوعا و عاشورا کارشناسان نسبت به احتمال بروز «موج سوم کرونا» به دلیل میزان زیاد سفر‌های بین استانی به ویژه با مسافرت به استانهای با «وضعیت قرمز کرونا» هشدار داده بودند.
حالا کارشناسان بهداشت و درمان پیش‌بینی کرده‌اند که به دلیل گستردگی سفر‌ها در تعطیلات نگرانیها درباره‌ی احتمال بروز «موج سوم کرونا» افزایش یافته است.
معاون کل وزارت بهداشت درباره‌ی افزایش سفر‌ها و احتمال بروز «موج سوم کرونا» گفت: به احتمال زیاد «هفته‌ی بعد» شاهد افزایش موارد سرپایی پس از دو تا سه هفته و افزایش موارد بستری و حتی چند هفته بعد افزایش مرگ و میر خواهیم بود.
.زالی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به جریانات اخیر به ویژه مسافرتهای پرتراکم در تهران زودتر از فصل پاییز، پیک جدید کرونا را تجربه کنیم، این موضوع به دلیل شکنندگی اوضاع با توجه به ماهیت استان تهران رخ می‌دهد.

۳۶ درصد شبکه‌ی توزیع برق گیلان کاملاً فرسوده است
هاتف‌خبر – دکتر محمد اسماعیل هنرمند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان اظهار کرد که: ۳۶ درصد از شبکه‌های توزیع برق استان گیلان فرسوده است و این فرسودگی به دلیل شرایط جوی استان، رطوبت زیاد هوا که موجب خورندگی و کاهش عمر تجهیزات توزیع برق می‌شود، حاصل گردیده است.
وی همچنین تاکید کرد: استان گیلان بیش از ۲۹ هزار کیلومتر شبکه‌ی فشار ضعیف و متوسط دارد که در سالیان اخیر بر اثر بحرانهای جوی همچون بارش برف سنگین به بخشی قابل توجه از تاسیسات توزیع برق استان خسارت وارد آمده است.

اجازه‌ی فروش و مزایده‌ی اموال کارخانجات گیلان صادر نمی‌شود
هاتف‌خبر – رئیس کل دادگستری استان گیلان گفت: دستگاه قضایی مطلقاً اجازه‌ی فروش و مزایده‌ی اموال کارخانه‌های استان را صادر نخواهد کرد.
در خبرها آمده بود که حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی در نشست کمیته‌ی استانی پیگیری سیاستهای اقتصاد مقاومتی در دستگاه قضایی گفته است: تولیدکنندگان مکلفند برنامه‌های عملیاتی خود را برای ازسرگیری روند تولید کارخانه‌ها ظرف مدت معین ارائه نمایند.
در این نشست دادستان مرکز استان گیلان نیز با اشاره به اینکه نگاه و رویکرد دستگاه قضایی حمایت از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان واقعی است تصریح کرد: حمایت دستگاه قضایی از تولید بر محور عدالت، انصاف و اجرای قانون است.
سیدمهدی فلاح میری افزود: مسلماً عملکرد تولیدکنندگانی که با وجود دریافت تسهیلات و اخذ زمین به قیمت دولتی با سوءاستفاده حتی اصل مبلغ تسهیلات دریافتی را بازپرداخت نکنند و با سوء مدیریت موجبات تعطیلی واحد تولیدی را فراهم نمایند، مصداق بارز اخلال در نظام تولید است و این اشخاص مورد حمایت و اعتماد دستگاه قضایی نخواهند بود.

از تخریب ۵۰ درصدی مراتع گیلان جلوگیری شد!
هاتف‌خبر – فرمانده‌ی یگان حفاظت اداره‌ی کل منابع طبیعی گیلان می‌گوید در پنجماهه‌ی گذشته از تخریب ۵۰ درصد مراتع استان جلوگیری شده است.
سرهنگ قربانی لرد با بیان اینکه در پنجماهه‌ی سال گذشته ۳۰۹ فقره رفع تصرف انجام شده و در همین مدت در امسال یکهزار و ۴۹۳ پرونده‌ی رفع تصرف از منابع طبیعی تشکیل شده است، افزود: این پرونده ها منجر به رفع تصرف افزون بر ۹۶۵ هکتار از زمینهای ملی شده بوده‌اند.
فرمانده‌ی یگان حفاظت منابع طبیعی استان گیلان یکی از مهمترین اقدامات حفاظتی این اداره‌ی  کل را برخورد با چرای غیرمجاز دام در مراتع استان عنوان کرد و گفت: در برخورد با چرای غیرمجاز دام امسال یکهزار و ۱۷۰۰ درصد افزایش داشتیم، زیرا در پنجماهه‌ی سال گذشته دو مورد پرونده و در پنجماهه‌ی امسال ۳۶ مورد پرونده در این زمینه تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه در مدت با پایش نیروهای حفاظتی ۵۰ درصد از تخریب مراتع استان جلوگیری شده است، عنوان کرد: متاسفانه چرای غیرمجاز دام پوشش گیاهی مراتع و نهالهای جنگلی را از بین می برد.

پاسخی بگذارید