به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
لابه‌لای خبرها

لابه‌لای خبرها

هاتف‌خبر – «لابه‌لای‌ خبرها» خبرهایی کوتاه و در عین حال خواندنی از استان گیلان هستند که هر هفته برایتان تدارک می‌بینیم. امیدواریم با اظهارنظر در باره‌ی آنها ما را در انجام وظیفه‌ی مطبوعاتی خود بیشتر یاری دهید.

 

تنها ۴۰ درصد از دانش‌آموزان گیلان ماسگ می‌زنند
هاتف – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه همگان باید از ماسک استفاده کنند و اصول بهداشتی را رعایت نمایند اما متاسفانه در گیلان آنگونه که باید و شاید از ماسک به خوبی استفاده نمی‌شود.
دکتر آبتین حیدرزاده برای نمونه خاطر نشان کرد: طبق گزارشهای دریافتی تنها ۴۰ درصد دانش‌آموزان از ماسک استفاده می‌کنند و ۶۰ درصد بدون رعایت اصول بهداشتی وارد کلاسهای آموزشی می‌شوند.
وی خاطر نشان کرد: اگر وضعیت در مدارس به همین منوال پیش رود به آموزش و پرورش گزارش خواهیم داد که رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی در فضای آموزشی سبب عقب‌افتادگی دانش‌آموزان از مباحث درسی می‌شود.‌

 

سخنگوی قوه‌ی قضائیه در باره‌ی پرونده‌ی قتل رومینا چه گفت؟
هاتف – در خبرها آمده بود که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه‌ی ‌قضائیه درباره‌ی آخرین وضعیت حکم پدر «رومینا اشرفی» جوان مقول گیلانی در گفت‌وگوی مطبوعاتی خود اظهار نظر کرده است.
وی در باره‌ی آخرین وضعیت حکم پدر «رومینا» تاکید کرد: حکم صادر شده قابل تجدیدنظر و فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است و بعد از قطعیت رسیدگی دیوان عالی کشور، مشخص خواهد شد.

 

گواهینامه‌ی درجه‌ی یک هنری بر شاعر برجسته‌ی گیلانی
هاتف – شنیدیم که گواهینامه‌ی درجه‌ی یک هنری(معادل دکتری) به وسیله‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تیمور گورگین اعطا شده است.
تیمور گرگین از شاعران برجسته‌ی گیلانی است که در ترانه سرایی ید طولایی دارد.
این نشان درجه‌ی یک هنری از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، با امضای نماینده‌ی وزیر و شورای یاد شده، نماینده‌ی سازمان برنامه و بودجه، نماینده‌ی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و نماینده‌ی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران به شاعر گیلانی اعطا شده است.

 

مرکز گیلان هنوز «قرمز» است!
هاتف – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به قرمز بودن ۹ شهرستان گیلان از نظر شیوع ویروس کرونا گفت: شهرستانهای آستارا، تالش، آستانه‌ی ‌اشرفیه، لاهیجان، بندرانزلی، رودسر، لنگرود و مرکز استان(رشت) در وضعیت قرمز بوده و دیگر شهرستانهای استان هم در وضعیت هشدار جدی قرار دارند.
دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به آخرین وضعیت بیماران کرونایی بستری در بیمارستانهای گیلان نیز خاطر نشان کرد: هم‌اکنون۳۵۰ تن در بیمارستانهای استان بستری هستند و این تعداد هر روز متغیر است زیرا برخی از بیماران مرخص می‌شوند و برخی دیگر تازه بستری می‌گردند.

 

سال بدون غرق‌شدگی در طرحهای سالمسازی
هاتف – رئیس هیات نجات غریق و غواصی استان گیلان در نخستین گزارش رسمی از غرق‌شدگان و نجات‌یافتگان امسال استان از اول خرداد ماه تا روز دهم شهریور ماه ۱۳۹۹ گفت: در این بازه‌ی زمانی در طرحهای سالم‌سازی استان گیلان هیچ مورد غرق‌شدگی نداشته‌ایم.
حسین میرزایی همچنین گفت: در این مدت تعداد نجات‌یافتگان ۴۵۱ تن بودند اما به هیچوجه در طرحهای سالمسازی و استخرها هیچ فردی در این مدت زمانی غرق نشده است.

 

آستارا وسعت یافت
هاتف – گویا مطابق طرح تفصیلی شهر آستارا که با مشارکت کارشناسان شهرداری تدوین شده، روستاهای جلال‌آباد، خشکه‌ دهنه، غلام‌محله و شهرکهای مسیر روستای ویرمونی تا پایان امسال به محدوده‌ی شهری آستارا الحاق خواهند شد.
در این زمینه معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار شهرستان آستارا گفت: طرح تفصیلی شهر آستارا در یکهزار و ۵۰۰ هکتار تدوین شده و پیش‌بینی می‌شود جمعیت شهر از ۵۱ هزار تن در سال ۹۹ به ۶۵ هزار تن تا سال ۱۴۰۸ افزایش یابد.
کامبیز لقمانی‌مقدم افزود: مسوولان دستگاه‌های اجرایی باید متناسب با افزایش جمعیت و تراکم شهری به توسعه‌ی فضاهای آموزشی، فرهنگی و تفرجگاه‌ها این شهر اقدام کنند.

 

امسال برداشت برنج از شالیزارهای گیلان کاهش داشته است
هاتف – در حالی که سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در زمینه‌ی میزان تولید برنج در استان گزارشی ارائه نکرده و در زمینه‌ی تولید برنج در این استان سکوت نموده است، یک نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی شهرستان رشت از کاهش میزان تولید برنج در استان خبر می‌دهد.
جبار کوچکی‌نژاد با بیان اینکه امسال با کاهش برداشت محصول برنج از شالیزارهای استان گیلان به دلیل بارش باران سنگین مواجه هستیم، گفت: دولت باید توجهی ویژه به کشاورزان آسیب‌دیده از این بارش بنماید و خسارت آنان به نوعی جبران شود.
این نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی آماری دقیق از میزان کاهش ارائه نکرده و تنها به اینکه نسبت به سال گذشته از تولید برنج کاسته شده، اکتفا نموده است.

 

فرماندار رشت به نکته‌یی کلیدی از دغدغه‌های مردم اشاره کرد
هاتف – با افزایش نرخ بسیاری از اقلام مصرفی مردم در بازار فرماندار رشت نیز لب به انتقاد گشود و گفت: افزایش بی‌منطق قیمت کالاها در بازار از دغدغه‌های اصلی این‌روزهای مردم است.
علی فتح‌اللهی با بیان اینکه افزایش بی‌منطق قیمت کالاها و خدمات عموم مردم جامعه را رنج می‌دهند، گفت: مسوولان و مدیران موظف هستند منطبق با مسوولیتشان کنترلی مستمر و دائم بر بازار و همچنین قیمتها داشته باشند و با افراد سودجو نیز برخورد جدی کنند.
وی تاکید کرد: مصوبات جلسات ستاد تنظیم بازار هم باید به گونه‌یی باشد که آثار آن برای عموم مردم ملموس باشد به طوری که مردم بتوانند آثار این جلسات را در سطح بازار ببینند.
فرماندار شهرستان رشت بر لزوم کنترل و نظارت جدی قیمتها به وسیله‌ی دستگاه‌های ذی‌ربط تاکید نمود و خاطر نشان کرد: نظارت بر قیمتها نباید تنها محدود به سوپرمارکتها باشد بلکه این نظارت باید در همه‌ی صنوف، مشاهده شود.

 

امام جمعه‌ی رشت می‌گوید؛ صادرات گیلان حال و روز خوشی ندارد
هاتف – هر چند میزان صادرات و واردات استان تابعی از میزان صادرات و واردات کشور است اما در این بین نماینده‌ی ولی فقیه در استان گیلان می‌گوید؛ صادرات گیلان روزگار خوشی ندارد.
آیت‌الله رسوال فلاحتی در این باره توضیح می‌دهد: واردات گیلان چند برابر صادرات استان است و مجموع صادرات گیلان در سال ۹۸ نشان می دهد که صادرات ما حال و روز خوشی ندارد.
وی این مطالب را در دیدار مدیرکل و معاونان تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و جمعی از تعاونگران گیلانی عنوان نموده است.

 

اشتباه نکنید؛ تزریق واکسن آنفلوآنزا تأثیری بر مهار «کرونا» ندارد
هاتف – برخیها تصور می‌کنند که تزریق واکسن «آنفلوآنزا» تأثیری مستقیم بر مهار «ویروس کرونا» هم دارد که در این زمینه کارشناسان نظر می‌دهند.
بر پایه‌ی اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان گیلان «تزریق واکسن آنفلوآنزا به‌صورت مشخص تأثیری روی مهار ویروس کرونا ندارد.»
دکتر ارسلان سالاری با بیان اینکه هم‌اکنون هیچ داروی موثری برای درمان قطعی «بیماری کووید -۱۹» ساخته و ارائه نشده است، افزود: «کروناویروس» بیشتر از آنچه که مردم تصور می‌کنند خطرناک است و نباید با زدن واکسنی همچون «آنفلوآنزا» مجدداً شاهد عادی‌انگاری برخی از مردم در زمینه‌ی این بیماری باشیم.

 

تیرانداز صومعه‌سرایی دستگیر شد
هاتف – فرمانده‌ی انتظامی شهرستان صومعه‌سرا گفت: عامل تیراندازی در یکی از روستاهای صومعه‌سرا به وسیله‌ی ماموران انتظامی دستگیر شده و به مرجع قضایی معرفی گردیده است.
سرهنگ رضا کوهستانی در این زمینه توضیح داد: پس از اعلام مرکز فوریتهای پلیسی ۱۱۰ مبنی بر تیراندازی و مجروح شدن دو نفر در یکی از روستاهای صومعه‌سرا، ماموران انتظامی به محل حادثه رفتند و با بررسی موضوع مشخص شد که مردی ۴۷ ساله به منظور جلوگیری از ورود افراد ناشناس به باغ خود اقدام به تیراندازی با سلاح شکاری کرده و دو مرد ۳۷ و۳۵ ساله را از ناحیه پا مجروح نموده است.
ماموران انتظامی با بررسی بیشتر محل اختفای مرد تیرانداز که اهل یکی از استانهای مرکزی و ساکن صومعه‌سرا بود را شناسایی و پس از دستگیری، وی را به مرجع قضایی معرفی کردند.

 

درگیری شرارتبار در پل جانبازان رشت
هاتف – در خبرها آمده بود که دو گروه از افراد سابقه‌دار در یک نزاع دستجمعی در محدوده‌ی پل جانبازان رشت با سلاح سرد به جان یکدیگر افتادند و مخل امنیت عمومی شدند.
در پی این ماجرا دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان از شناسایی و زندانی شدن چند تن از آنها با صدور قرار بازداشت موقت خبر داده است.
سیدمهدی فلاح‌میری در این باره توضیح داد که دو گروه از افراد سابقه‌دار و مخل امنیت عمومی که در یک نزاع دستجمعی در محدوده‌ی پل جانبازان رشت با سلاح سرد به یکدیگر حمله‌ور شده بودند، شناسایی شده و با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شدند.
دادستان مرکز استان گیلان اتهامات این افراد را قدرت‌نمایی با قمه با ایجاد رعب و وحشت، اخلال در نظم عمومی و تخریب و ضرب و جرح برشمرد و گفت: پرونده‌ی قضایی این افراد در شعبه‌ی بازپرسی ویژه رسیدگی به جرائم خشن دادسرای عمومی و انقلاب رشت در دست رسیدگی است.
فلاح‌میری در پایان تاکید کرد: حفظ آسایش و آرامش و امنیت شهروندان گرامی از اولویتهای دادستانی است و دستگاه قضایی با کسانی که مخل نظم عمومی و امنیت جامعه باشند، بدون مماشات و به سختی برخورد خواهد کرد.

 

حدود نیمی از تاکسیهای گیلان فرسوده هستند
هاتف – مدیرعامل اتحادیه‌ی تاکسیرانان استان گیلان گفت: پنجهزار تاکسی از ۱۱ هزار و ۸۰۰ تاکسی فعال در استان فرسوده هستند.
به گزارش «ایلنا» بهرام علیدوست سود زیاد تسهیلات بانکی و ناتوانی رانندگان تاکسی در پرداخت این تسهیلات را دلیل استفاده‌ی آنها از ناوگان فرسوده‌ی تاکسی استان گیلان اعلام کرده است.
وی همچنین افزوده که : ۲۵ درصد از تاکسیهای رشت و ۴۰ درصد از تاکسیهای گیلان نیز نو هستند.
علیدوست خواستار ارائه‌ی تسهیلات با میزان سود کم به رانندگان تاکسی برای نوسازی ناوگان تاکسی استان گیلان شده است.

 

غذایی دانشجویی هم گران شد
هاتف – در خبرها آمده بود که نرخ ژتون غذایی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی هم گران شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نامه‌یی اعلام کرد: با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید و ضرورت اعلام قیمت وعده‌های غذایی دانشجویان در دانشگاه/ دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور، قیمت ژتون غذای دانشجویی در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ برای اجرا به همه‌ی دانشگاه‌ها، ابلاغ می‌شود.
با ابلاغ سیما سادات لاری در سال تحصیلی۱۴۰۰- ۱۳۹۹ قیمت هر وعده صبحانه ۸۸۰۰ ریال و هر وعده ناهار و شام دانشجویی نیز ۱۷ هزار ریال تعیین شده است.
گفتنی است سال گذشته قیمت صبحانه ۸۰۰ تومان، ناهار ۱۵۵۰ تومان، شام ۱۵۵۰ تومان و نرخ غذای نیم پرس ۷۰۰ تومان بوده است.

 

مرگ دردناک جوان دوچرخه‌سوار در تصادم با پراید
هاتف – در خبرها آمده بود که رئیس پلیس راه استان گیلان اعلام کرده که بر اثر تصادف خودروی پراید با یک دوچرخه‌سوار در جاده‌ی رشت به کوچصفهان در محدوده‌ی منطقه‌ی گورابسر جوان ۱۹ ساله در دم جان باخته است.
سرهنگ جاور صفاری در این باره توضیح داد: راننده‌ی ۴۸ ساله‌ی پراید که پس از برخورد خودرو با دوچرخه با پایه‌ی پل عابر پیاده نیز تصادف کرده است مجروح گردید و به بیمارستان منتقل شد.
وی گفت: کارشناسان علت این حادثه را توجه نکردن راننده‌ی پراید به جلو اعلام کردند.

پاسخی بگذارید