جشن آبانگان خجسته و گرامی.
لابه‌لای خبرها

لابه‌لای خبرها

هاتف‌خبر – «لابه‌لای خبرها» نگاهی گذرا و نیمه تحلیلی به خبرهایی که در طول هفته گفته یا شنیده‌ شده دارد که خواندن آنها می‌تواند برای مخاطب جالب باشد.

تلاشگران اجتماعی خواستار ابطال مصوبه‌ی احداث تله‌کابین در سایت جهانی هیرکانی شدند
هاتف‌خبر – شماری از تلاشگران اجتماعی با امضای طومار از انتشار خبری ناگوار و تأسف برانگیز مبنی بر «موافقت ضمنی با ساخت تله کابین کبودوال، در عرصه‌ی ثبت جهانی جنگلهای هیرکانی» ابراز نگرانی کردند.
در نامه ی این عده آمده است جنگلهای هیرکانی در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۸ به عنوان دومین اثر طبیعی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و آثار دیگری نیز در نوبت ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.
خبر این موافقت در حالی منتشر می‌شود که سایتهای طبیعی ثبت شده در فهرست میراث جهانی دارای بالاترین سطح حفاظتی بوده و هرگونه ساخت و ساز و تخریب در عرصه‌ی این سایتها ممنوع است و خطر خروج از فهرست میراث جهانی را نیز به دنبال خواهد داشت.
انتشار چنین اخباری حاکی از عدم تعهد و مسوولیت‌پذیری در قبال سایتهای میراث جهانی در قلمرو حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران است که میراث بشری و متعلق به تمام مردم جهان فارغ از هر نژاد، مذهب و قومیت محسوب می‌شوند.

 

یک بقعه در شهرستان شفت در آتش سوخت
هاتف‌خبر – معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با اشاره به دریافت گزارش آتش‌سوزی در بقعه‌ی روستای والیسرای شهرستان شفت گفت: عمدی بودن این آتش‌سوزی در بقعه‌ی یاد شده هنوز مشخص نشده است.
به گزارش «هاتف‌خبر» سرهنگ مجید رسول‌زاده به «خبرگزاری مهر» با اشاره به آتش‌سوزی در یک بقعه در روستای والیسرای شفت، اظهار کرده است: به محض دریافت گزارش وقوع آتش‌سوزی در این بقعه، موضوع در دست بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: بقعه‌ی متبرکه‌ی والیسرای شفت در منطقه‌ی کم رفت‌وآمد قرار دارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با بیان اینکه عمدی بودن این آتش‌سوزی مشخص نشده است، گفت: جزییات آتش‌سوزی بقعه هنوز در دست بررسی است و فعلاُ نمی‌توان در باره‌ی عمدی یا غیرعمدی بودن آن نظر داد.
گفتنی است خبری مبنی بر آتش زدن بقعه‌ی روستای والیسرای شفت به وسیله‌ی عده‌یی در فضای مجازی دست به دست شده که هنوزدرستی یا نادرستی آن برای پلیس معلوم نشده است.

 

قوز بالای قوز برای فروشنده‌ی پوشاک در رشت رقم خورد
هاتف‌‌خبر- در شرایطی که وضعیت فروش مغازه‌ها به ویژه مغازه‌های پوشاک با کاهش چشمگیر روبه‌رو است، این هفته صاحب یک فروشگاه پوشاک در رشت به پرداخت بیش از ۱۹ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده و بدون تردید شرایط را برای او سخت‌تر کرده است.
بر پایه‌ی گزارش «هاتف‌خبر» خبرگزاری «ایلنا» در توضیح این خبر نوشت که مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گیلان گفته است: گشتهای سیار این اداره‌ی کل به همراه بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت با بازرسی از یک واحد صنفی در رشت و مشاهده‌ی گرانفروشی پوشاک، برای صاحب این واحد پرونده‌ی تخلف تشکیل داده‌اند و این پرونده را به اداره‌ی کل تعزیرات حکومتی گیلان گزارش کردند.
مرتضی امینی با اشاره به احضار متهم به یکی از شعب اداره‌ی کل تعزیرات حکومتی استان و تفهیم اتهام به وی، افزود: مسوول شعبه، تخلف صاحب فروشگاه پوشاک را وارد دانسته و او را به پرداخت ۱۹ میلیارد و ۱۳۷ میلیون و ۵۹۶ هزار ریال جزای نقدی به صندوق دولت محکوم کرده است.

 

کمبود سرانه‌ی فضای کتابخانه‌یی مشکل جدی است
هاتف‌‌خبر- مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در جریان سخنرانی خود پیش از خطبه‌های نماز جمعه‌ی روز جمعه‌ی گذشته که در مصلی رشت برگزار شد، کمبود فضای کتابخانه‌یی را مشکل اساسی دانست.
به گزارش «هاتف‌خبر» از بسیاری منابع خبری یاسر تقوی با بیان اینکه شرایط آماری نهاد کتابخانه های عمومی گیلان نسبت به سال ۱۴۰۰ قابل دفاع نیست، تصریح کرد: این موضوع برگرفته از نگاه مسوولان به این نهاد است که امیدواریم اتفاقاتس مثبت و ارزنده در این باره رخ دهد.
تقوی با اشاره به اینکه در افق ۱۴۰۴ تعداد عضویت افراد در کتابخانه‌های عمومی از دو درصد کنونی باید به ۳۵ درصد برسد، افزود: آمار نیم نسخه کتاب برای هر گیلانی هم باید به چهار کتاب یعنی ۱۰ میلیون نسخه برسد و زیربنای کتابخانه‌ها نیز باید به هشت مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر برسد.
وی مهمترین چالش در کتابخانه‌ها را مربوط به سرانه‌ی فضای مطالعه عنوان کرد و افزود: اگر این شاخص توسعه نیابد دیگر شاخصها نیز امکان توسعه نخواهد یافت.

 

کمبود و فرسودگی تختها و تجهیزات دیالیز در گیلان نگران کننده است
هاتف ‌خبر- بیماران دیالیزی استان گیلان هم‌اکنون از کمبود امکانات به ویژه تختهای دیالیز در رنج هستند.
مسوول بیماریهای خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر پایه‌ی گزارش «ایلنا» با بیان اینکه گیلان رتبه‌ی دهم کشور را از نظر تعداد بیماران کلیوی دارد گفت: این استان یکهزار و ۴۵۰ بیمار کلیوی دارد که به خدمات دیالیز نیازمندند.
سیامک ریماز افزود : ۲۶۵ تخت دیالیز در گیلان وجود دارد که ۲۰۱ تخت در مراکز دولتی و ۶۴ تخت در مراکز خصوصی به بیماران کلیوی خدمات‌رسانی می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه یکهزار و ۱۰۰ بیمار در مراکز دولتی و ۳۵۰ بیمار دیگر هم در بخش خصوصی خدمات دیالیز دریافت می‌کنند، گفت: شاخص تعداد تختهای دیالیز چندان مطلوب نیست و برای رسیدن به شاخص کشوری باید ۸۰ تخت دیالیز به امکانات درمانی استان اضافه شود.
مسوول امور بیماریهای خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان فرسودگی تجهیزات دیالیز در این استان را یکی از مشکلات مهم بیماران دیالیزی عنوان کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی سال گذشته ۲۹ دستگاه دیالیز خریداری نمود و بین مراکز دولتی توزیع کرد و امسال هم قرار است برای مرکز دیالیز تابش ۱۰ دستگاه دیالیز جدید خریداری شود.
سیامک ریماز با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حمایت از بیماران خاص بسته‌های حمایتی در نظر گرفته است گفت: رایگان بودن خدمات دیالیز در مراکز دولتی و رایگان کردن دارو برای بیماران در نوبت پیوند از جمله‌ی این حمایتها است.
وی به پیوند کلیه‌ی زنده نیز اشاره کرد و گفت : از سال ۱۳۹۷ بنا به یکسری ملاحظات اخلاقی پیوند کلیه از دهنده‌ی زنده به بیمار نیازمند به غیر از خانواده‌ی درجه‌ی یک ممنوع شده است و از طرفی لیست انتظار بیماران نیازمند دریافت کلیه در حال افزایش است که باید فرهنگ اهدای عضو بیماران مرگ مغزی را بیشتر در جامعه ترویج کنیم.

پاسخی بگذارید