جشن آبانگان خجسته و گرامی.
فاز دوم «بوستان سالار مشکات» رشت به بهره‌برداری رسید

فاز دوم «بوستان سالار مشکات» رشت به بهره‌برداری رسید

هاتف‌خبر – آیین بهره‌برداری از فاز دوم «بوستان سالار مشکات رشت» روز چهارشنبه دوم آذر ماه ۱۴۰۱ با حضور شهردار رشت، برخی از اعضای شورا و شماری از مدیران شهرداری برگزار شد.
به گزارش «هاتف‌خبر» از واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، در این آیین هادی رمضانی، سیدحسین رضویان، مجید عزیزی و نادر حسینی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت، سیدامیرحسین علوی شهردار رشت، و برخی از معاونان و مدیران شهرداری حضور داشتند.
در این آیین هادی رمضانی نایب رئیس شورای اسلامی شهر رشت گسترش فضاهای طبیعی و بوستانها در نقاط مختلف شهر را لازم و ضروری دانست و اظهار کرد: نگهداری از پارکها و صیانت از داشته‌های فضای طبیعی و سبز بدون کمک و همراهی مردم و شهروندان ممکن نخواهد بود.
رمضانی با بیان اینکه مجموعه‌ی شهرداری رشت بر اساس وظیفه‌ی ذاتی و قانونی خود برای نگهداری و افزایش امکانات پارکها اقدام می‌کند، یادآور شد: شهرداری از محل منابع مردمی اقدام به افزایش امکانات پارکها می‌کند بنا بر این منفعت حفاظت و صیانت از داشته‌های آن در نهایت به خود شهروندان برمی‌گردد.


مجید عزیزی رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت نیز در این برنامه با قدردانی از شهردار رشت برای تکمیل فاز دوم «بوستان سالار مشکات» تصریح کرد: افزایش فضای سبز و پارکها در شهر به کاهش آسیبهای اجتماعی و از سوی دیگر به افزایش نشاط اجتماعی کمک شایان توجه می‌کند.
رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت تلاش برای افزایش رضایتمندی شهروندان به وسیله‌ی مجموعه‌ی مدیریت شهری را خواستار شد و اضافه کرد: اگر بر تعداد فضاهای فرهنگی و اجتماعی افزوده شود زمینه‌ی بروز نارضایتیها هم کاهش می‌یابد و اگر ما در مجموعه‌ی شهرداری چنین چیزی را عملیاتی کنیم در واقع به نقش اصلی و ‌ذاتی خود عمل کرده‌ایم.
سیدامیرحسین علوی هم در سخنانی گفت: فاز دوم «بوستان گیلانه»، «باغ ژاپنی»، «بوستان محله‌یی نخودچر» و «فاز دوم باغ سالار مشکات» چهار پروژه‌ی‌ مهم شهرداری رشت در زمینه‌ی توسعه‌ی فضای سبز است که امسال تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند.
شهردار رشت با قدردانی از همه‌ی دست‌اندرکاران پروژه‌ی فاز دوم «بوستان سالار مشکات» اذعان کرد: سختیهای کار این روزها در مجموعه‌ی شهرداری بسیار زیاد است و ما برای اجرای پروژه‌ها و به بهره‌برداری رساندن آنها زمان و فرآیندهای بسیار طولانی را طی می‌کنیم.
علوی ادامه داد: با وجود همه‌ی مشکلات و موانع موجود، ما در هر مسوولیتی که هستیم باید تلاش، خلاقیت و نوآوری را در اولویت برنامه‌ها قرار دهیم و برای آینده‌ی شهر رشت اقدامی ماندگار از خود بر جای بگذاریم.


شهردار رشت با بیان اینکه مفهوم و ‌مولفه‌ی مدیریت جهادی در زمینه‌ی اقدام و عمل و رفتار، ویژگیها و شئونات خاص خود را دارد، گفت: کار کردن در این شرایط سخت است و کسی که وارد این وادی می‌شود باید خود را برای سختیهای ناشی از آن در زمینه‌ی انجام مسوولیتهای کاری آماده نماید.
وی اظهار کرد:‌ مجموعه‌ی مدیریت شهری، شهرداری و کارکنانش باید با عزم ویژه‌ی جهادی برای کار و خدمت تلاش نمایند زیرا با این روحیه می‌توانیم برای خدمت صادقانه به شهروندان از سد مشکلات و موانع پیش ‌رو عبور کنیم.
شهردار رشت حفظ ظرفیتهای این شهر همچون «بوستان سالار مشکات» را خواستار شد گفت: از بودجه‌ی عمرانی ۱۴۰۱ شهرداری رشت پروژه‌‌ی باقی نمانده که قرارداد آن منعقد و مناقصه‌ی آن برگزار نشده باشد و تقریباً در حال جمعبندی پروژه‌های عمرانی شهرداری در زمینه‌ی مالی هستیم.
علوی گام بعدی شهرداری رشت را در زمینه‌ی اجرای پروژه‌های عمرانی، تامین مالی آنها و پیشبرد سریع طرحها عنوان کرد و افزود: تالاب عینک و وضعیت دو رودخانه‌ی گوهررود و زرجوب دو دغدغه‌ی اصلی ما در شهرداری است.
وی از برگزاری مناقصه‌ی تالاب عینک و شروع فرآیند اجرای لایروبی آن خبر داد و عنوان کرد: شهرداری رشت برای اجرای هر پروژه در این شهر به موانعی برخورد می‌کند در حالی که عملیاتی شدن هر کار و طرح در شهر از عمرانی گرفته تا فرهنگی و اجتماعی بدون حضور و مشارکت شهرداری محقق نمی‌شود.
شهردار رشت در پایان اظهار کرد: تمام تلاش و کوشش ما این است که در مجموعه‌ی شهرداری شاهد تبعیض، بی‌عدالتی و فساد اداری نباشیم و برای خدمت به مردم گامهایی استوارتر برداریم.


سجاد محجوب مدیر منطقه‌ی چهار شهرداری رشت نیز در این آیین پیشینه‌ی «باغ سالار مشکات» را برای حاضران تشریح کرد و اظهار نمود: مرحوم حسینعلی سالار مشکات فرزند مرحوم حاج میرزا علی اکبر مشکات‌السلطنه بودند و پدر بزرگ ایشان بنام عیسی‌خان از طرف ناصرالدین شاه لقب مشکات‌السلطنه پیدا کرده و حاکم وقت گیلان محسوب می‌شدند.
محجوب اضافه کرد: مرحوم سالار مشکات را احمد شاه به این لقب نامیده است و در دهه‌ی ۴۰ رئیس انجمن شهر رشت نیز بود و علاقه‌ی خاصی به رفاه و آسایش مردم منطقه داشتند، در واقع «بوستانی کنونی» از طرف فرزند ایشان شاهرخ سالار مشکات برای استفاده‌ی مردم در اختیار شهرداری رشت قرار گرفته و هبه شده است.
مدیر منطقه‌ی چهار شهری رشت سپس گفت: «بوستان سالار مشکات» در دو فاز به وسیله‌ی شهرداری رشت تملک و احداث گردید، فاز اول آن در سال ۱۳۹۰ به مساحت تقریبی هفت هزار و ۵۰۰ مترمربع تحویل شهرداری شد و پس از انجام عملیات تملیکی در سال ۱۳۹۳ عملیات اجرایی آن آغاز گردید و در اواسط سال ۱۳۹۵ با هزینه‌ی تقریبی ۸۵۰ میلیون تومان افتتاح شد.


محجوب سپس ادامه داد: فاز دوم «بوستان سالار مشکات» به مساحت ۷.۱ هکتار در اواخر سال ۱۳۹۹ تحویل شهرداری شد و با تلاش شبانه‌روزی شهرداری رشت از اوایل ۱۴۰۰ عملیات عمرانی آن با ایجاد شبکه‌ی معابر، سیستم روشنایی، سر در ورودی، تقویت پوشش گیاهی، ایجاد مبلمان شهری و همچنین ساخت پل چوبی در وسط «بوستان» هم‌اکنون آماده‌ی بهره‌برداری شده است.
مدیر منطقه‌ی چهار در باره‌ی هزینه‌های عمرانی پروژه هم اضافه کرد: اعتبار اجرای فاز دوم «بوستان سالار مشکات» با احتساب زحمات و بذل امکانات شهرداری رشت افزون بر شش میلیارد تومان برآورد شده است.
محجوب یادآور شد: ماهیت «بوستان سالار مشکات» به صورت پوشش جنگلی بوده بنا بر این همه‌ی تلاش شهرداری رشت این شد تا گونه‌های جنگلی آن در اولویت احیا قرار گیرد.

پاسخی بگذارید