بیستم دیماه سالگرد شهادت امیر کبیر
صنعت پرورش کرم ابریشم ایران در فهرست میراث فرهنگی ناملموس جهانی یونسکو ثبت شد

صنعت پرورش کرم ابریشم ایران در فهرست میراث فرهنگی ناملموس جهانی یونسکو ثبت شد

هاتف‌خبر – نام ایران در هفدهمین نشست کمیته‌ی بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در تولیدات سنتی ابریشم در کنار شش کشور دیگر ثبت جهانی شد.
به گزارش «هاتف‌خبر» مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت: پرونده‌ی چند ملیتی «پرورش کرم ابریشم و تولیدات سنتی ابریشم» در هفدهمین نشست کمیته‌ی بین‌الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در شهر رباط مراکش به نام کشور‌های ایران، افغانستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان ثبت شده است.
دکتر ولی جهانی افزود: با ثبت این میراث ناملموس، شمار میراث ناملموس ثبت شده ایران در فهرست یونسکو به ۲۱ مورد رسیده است.
وی با بیان اینکه دانش و مهارت بومی تولید ابریشم ایران در دیماه ۹۶ در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده بود، گفت: پرونده‌ی چند ملیتی در همکاری مشترک ایران و شش کشور دیگر به رای یونسکو گذاشته شد که در نهایت منجر به ثبت جهانی شده است.


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با اشاره به اینکه بر اساس مستندات تاریخی ریشه‌ی نوغانداری و تولید ابریشم دست بافت به کشور چین باز می‌گردد و جاده‌ی ابریشم نقشی فراوان در انتقال دانش و مهارت داشته، افزود: ایران از جمله کشور‌هایی است که در زمینه‌ی تولید پیله و ابریشم شهرت جهانی دارد و نوغانداری، ابریشمبافی به عنوان صنایع دستی پایه‌یی در گیلان نیز از اهمیتی ویژه برخوردار است.
جهانی افزود: نقوش دستبافته‌های سنتی گیلان همچون چادر شببافی و رشتی‌دوزی برگرفته از نقوش هزاران ساله‌ی سفالینه‌های تپه‌های مارلیک رودبار است که نشان از توجه مردم این استان به هنر است.

پاسخی بگذارید