به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
زنگ شروع سال تحصیلی؛ ناقوس ترس و نگرانی است

زنگ شروع سال تحصیلی؛ ناقوس ترس و نگرانی است

هاتف خبر – محمد عین الله زاده – آیا پانزدهم شهریور مدارس کشور بازگشائی خواهند شد؟
آیا در مدارس ما همه شرایط بهداشتی و پروتکلهای تعریف شده در مقابل ویروس کرونا رعایت خواهد شد؟
آیا در کلاسهای درس که حداکثر با ابعاد ۴ در ۶ هستند می توان ۳۰ دانش آموز را با فاصله بهداشتی در کنار هم نشاند؟ البته منظور کلاسهای استاندارد است.
آیا امکان تمیز کردن، نظافت مدارس و سرویسهای بهداشتی حداقل روزی یکبار وجود دارد؟ اگر دارد پول نظافت و ضدعفونی کردن مدارس را آموزش و پرورش تقبل می کند یا همچون سالهای گذشته سرانه کمک به مدارس را ناچیز و دیرهنگام واریز خواهد نمود؟ همچنین سیاست یک بام و دو هوا را پیش خواهد گرفته از یک طرف در اخبار سراسری اطلاعیه آموزش و پرورش که اعلام می دارد مدیران مدارس حق گرفتن هیچگونه کمک مالی را ندارند و از‌ طرفی به مدیران مدارس فشار می آورند که از طریق انجمن اولیا و مربیان هزینه های مدرسه اعم از تهیه گچ، ماژیک وایت برد، ورقه امتحانات، پول نظافت و… را از اولیای دانش آموزان دریافت دارند.
آیا قرار است که دستکش و ماسک را مدارس در اختیار دانش آموزان قرار دهند یا هزینه ای مضاعف بر خانواده ها تحمیل شود؟ ماسک اگر با رعایت اصول بهداشتی(فقط برای استفاده چند ساعته) نباشد خود عامل انتقال ویروس کرونا و‌دیگر میکروبها خواهد بود.
در این شرایط مسئولیت ترک تحصیل به خاطر شرایط ناامن بهداشتی بر عهده کیست؟
مسئولیت چند ده هزارجوان داوطلب شرکت در کنکور که از شرکت در آزمون امسال انصراف داده اند با چه کسی است؟
اگر شرایط قرمز کرونای ادامه داشته باشد و کلاسها به شکل آنلاین برگزار گردد تکلیف آن سه میلیون دانش آموزی که گوشی هوشمند ندارند چه می شود؟ گوشی هایی که قیمت چند میلیونی دارند و در این شرایط سخت اقتصادی، در این وضعیت بیکاری، گرانی و تورم لجام گسیخته آیا خانواده ها قدرت خرید چنین گوشی های را دارند؟
جواب دانش آموزانی که در مناطقی زندگی می کنند که تلفن و وای فای ندارند با کیست؟
سختگیریهای غیرقابل توجیه برای فیلترینگ اینترنت و استفاده کودکان و نوجوانان برای دسترسی به اینترنت از فیلتر شکن ها و پروکسی ها که اکثراً برای تبلیغ پروکسی ها خود برنامه های ضد اخلاقی و ضدفرهنگی دارند با کدام مسئول خواهد بود؟
دولت و مجلس که موسسات نظرسنجی دقیق در اختیار دارند آیا آماری دارند که با فیلتر کردن اینترنت چند درصد از استفاده کنندگان از فضای مجازی کم شده است چرا برای کار بی حاصل هزینه های سرسام آور می کنید؟
طبق اصل ۳۳ قانون اساسی «دولت موظف است آموزش و پرورش رایگان برای همه ملت ایران در تمام سطوح فراهم کند» آیا در شرایط کرونا در اختیار گذاشتن گوشی هوشمند و اینترنت رایگان جزو وسایل آموزشی تعبیر نمی گردد.
هیچ توجهی برای سرمایه گذاری نکردند. در وزرات آموزش و پرورش که یکی از مهمترین و‌تاثیرگذارترین وزراتخانه های کشور است قابل پذیرش نیست. برای دانش آموزان کلاس اول ابتدایی که سال گذشته را کاملاً به پایان نبردند و با پایه ضعیف به کلاس دوم می آیند چه تمهیداتی اندیشیده شده که به یادگیریشان لطمه وارد نگردد. اگر برای رعایت مسائل بهداشتی مجبور شوند کلاسهای پرجمعیت را به دو کلاس تقسیم کنند آیا معلم به اندازه کافی در اختیار دارند؟
سالها معلمان، مدیران و مشاوران از مضر بودن موبایل و اینترنت برای دانش آموزان سخنها گفته اند و چقدر دانش آموزانی که برای استفاده از موبایل مورد تنبیه بدنی قرار گرفته اند اینک توصیه به استفاده از وسایلی می کنند تا چندی پیش همه آن را نهی می کردند این پارادوکس پیش آمده را چگونه توجیه می کنند؟
راقم این سطور با تعطیلی و یا بازگشایی مدارس به طور مطلق نه مخالفم و‌نه موافق، بلکه می خواهم بگویم هیچ تمهیدات چشمگیری در این زمینه دیده نمی شود الا اینکه بازگشایی مدارس از اول ماه مهر به پانزده شهریور تغییر پیدا کرده است. جالب تر اینکه آموزش و پرورش اعلام می کند که حضور‌ در ۱۵ شهریور در مدارس صد در صد الزامی نیست یعنی به نوعی سیاست فرار به جلو و توپ را به زمین دانش آموزان و اولیا انداختند که اگر خدای ناکرده برای دانش آموزان مشکلی در همه گیری این ویروس پیش آمد بگویند ما که گفته بودیم اگر به مدرسه نیایید اشکالی ندارد!!؟
در پایان این نوشته یادآور می شوم که نظام آموزشی کشور باید از همه روشهای علمی و عملی و تجارب دیگر کشورهای جهان در مواجهه با این ویروس خطرناک در این ماه های اخیر بهره بگیرند و با سیاست آزمون و خطا سلامت دانش آموزان عزیز  معلمان و خانواده هایشان را به خطر نیاندازند.

پاسخی بگذارید