«پلاک‌کوبی شهر خلاق خوراک» در «روز رشت» با حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران
دومین پروانه‌ی کاربرد «نشان حلال» در گیلان به یک شرکت تولیدی اعطا شد

دومین پروانه‌ی کاربرد «نشان حلال» در گیلان به یک شرکت تولیدی اعطا شد

هاتف‌خبر – مدیر کل استاندارد استان گیلان از اعطای دومین پروانه‌ی کاربرد «نشان حلال» استان گیلان به یک شرکت تولیدی طیور خبر داد.
به گزارش «هاتف‌خبر» به نقل از ایرنا مدیرکل استاندارد استان گیلان عصر روز چهارشنبه در آیین اعطای «نشان حلال» به این شرکت تولیدی با اشاره به همکاری سه جانبه‌ی اداره‌ی ‌کل استاندارد استان گیلان، سازمان دامپزشکی و سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان برای صدور این پروانه تاکید کرد: این استاندارد تشویقی است و برای دومین بار در استان گیلان به گروه صنعتی واحد طیور اعطا می‌شود.
مهندس داریوش اشکانی‌پور با بیان اینکه بخشهای مربوط به کیفیت و بخشهای فنی «نشان حلال» در این سازمان انجام می‌شود، اظهار کرد: استاندارد شاخص یک کشور سالم است و هر چه میزان پوشش استاندارد در یک کشور بیشتر باشد، می‌توان آن کشور را بر اساس آن ارزیابی کرد.
وی ادامه داد: اهمیت «نشان حلال» در این بین نه تنها برای مسلمانان، بلکه فراتر از آن و در دیگر ادیان نیز قابل توجه و تامل بوده و مشاهده می‌شود که در کشورهای غیرمسلمان نیز برای خرید به این نشان توجه می‌شود که این موضوع می‌تواند فرصتی برای تولیدکنندگان دارای این نشان باشد.
مهندس اشکانی‌پور سپس با بیان اینکه امروز برخی از غیرمسلمانها نیز به دنبال ذبح اسلامی هستند، تصریح کرد: این موضوع مهم به رونق‌بخشی تولید داخلی منجر خواهد شد و باید تمهیدات و تشویقاتی در جهت علاقه‌مند کردن هر چه بیشتر واحدها به سمت گرفتن «نشان حلال» اندیشیده شود.


وی سپس خاطر نشان کرد: استاندارد «نشان حلال» نه تنها در موادغذایی، بلکه در گردشگری، لوازم بهداشتی و چرم نیز بسیار مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.
مدیر کل استاندارد استان گیلان در ادامه سخنانش گفت: این گروه فعال در صنعت طیور کشور، چرخه‌ی تولید گوشت از مزرعه، کشتارگاه و مصرف را دارد و سال ۱۳۵۹ در گیلان تاسیس شده است.
گفتنی اینکه برند «نشان حلال» نوعی استاندارد اسلامی است که وجود آن روی محصولات غذایی، به معنای آن است که مصرف آن از نظر موازین شرعی برای مسلمانان مشکلی ندارد.
این برند برگرفته از «غذای حلال» در دین اسلام است که بین مسلمانان نخستین بار، سالها پیش مالزی استفاده از آن را در زمینه‌ی محصولات غذایی دنبال کرد اما حالا بسیاری از کشورهای اسلامی نیز از آن استفاده می‌کنند به گونه‌یی که به یک «علامت جهانی» ویژه در سراسر جهان تبدیل شده و حتی مورد استقبال شهروندان کشورهای غیراسلامی نیز قرار گرفته است.
برند حلال علاوه بر محصولات مختلف غذایی و آشامیدنی، مواد آرایشی، بهداشتی و دارویی را نیز در بر می‌گیرد اما بیشترین کاربرد آن برای موادغذایی است که نشان می‌دهد در تهیه‌ی مواد اولیه محصول از حیوانات حرام گوشت یا مواد و محصولاتی که از نظر اسلام، غیرشرعی به شمار می‌روند، استفاده نشده است.
هم‌اکنون مردم سراسر جهان با دیدن برند حلال به ویژه در کشورهای غیرمسلمان خیالشان راحت می‌شود که غذا حلال است و با آسودگی خاطر می‌توانند آن را مصرف کنند.

پاسخی بگذارید