به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
دلنوشته‌ی یک گیلانی برای استاد شجریان/ «خسرو آواز ایران» ایران بخوان

دلنوشته‌ی یک گیلانی برای استاد شجریان/ «خسرو آواز ایران» ایران بخوان

خسرو آواز ایران بخوان.
بخوان «مرغ سحر» را برای «این سرای امید».
بیداد از این زمانه که بهار دلکش دلشدگانش را زمستان شود.
فریاد از این گنبد مینا که گلبانگ سربلندی‌اش در انتطار دل و جان عشاق آسمان عشقش بماند.
وای برغوغای عشقبازان رندان مست آهنگ وفای‌ای که آرام جان نگردد و باد صبا چهره به چهره‌ی قاصدک پیام نسیم را چون مرغ خوشخوان ندا ندهد و افطار مردمان این دیاربا نوای ربنای او باز نشود.
استاد محمدرضا شجریان ورای یک فرد اهل موسیقی و یا آوازخوان، یک چهره‌ی ملی و بین‌المللی و اثرگذار در عرصه‌ی موسیقی ازچنان محبوبیت و پیوندی با توده‌های مردم برخورداراست که کمتر شخصیت هنری تا به این اندازه در قلوب مردم جا پیدا کرده است.
مردم این دیارصدای استاد را دوست دارند و با صدای او هم‌آواز شده‌اند وقتی که او خواند«ای ایران سرای امید بر بامت سپیده دمید» همه با او خواندیم.
در دهه‌ی ۶۰ با آهنگ «بیداد» او هم نوا شدیم «یاری اندر کس نمی‌بینم، یاران را چه شد،عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد»
از آواز دلنشین نوای استاد نمی‌شود گذشت «جان جهان دوش کجا بوده‌ای، نی غلطم در دل ما بوده‌ای»همه‌ی آثار و آلبومها و مصاحبه‌های استاد حرف دل مردم و به مقتضیات زمان بوده و به همین دلیل به دل مردم نیز نشسته است.


استاد شجریان با انتخاب شعرهایی ازحضرت حافظ، سعدی، مولانا، خیام، بابا طاهر و…پیوندی بین نسل امروز و مشاهیر این سرزمین کهن زده است.
جناب استاد ابتهاج درباره‌ی استاد شجریان می‌فرمایند «اگرحضرت حافظ در زمان ما زندگی می‌کرد، حتماً استاد شجریان را غرق در بوسه می‌نمودند و در جایی هم جناب ابتهاج درباره‌ی ربنای استاد می‌فرمایند که «ربنا یک اثر ماندگار، بدیع و منحصر به فرد است که در قالب هیچ دستگاه موسیقی نمی‌گنجد.»
پیام نوروزی سال ۹۵ استاد شجریان شوربختانه آغازی برای پایان فعالیتهای هنری ایشان تاکنون بوده است. در آن پیام حزن‌ناک و تاسفبار «خسرو آواز ایران» در شکل و شمایل متفاوتی و با صدایی که ضعف جسمانی در آن کاملاً نمایان بود از رفیق ۱۵ساله‌ای که همان سابقه‌ی بیماری ایشان بود سخن گفتند و یادآورشدند که به دستور او موهایش را تراشیده و گوش به فرمان اوست هرچند که اظهار امیدواری نمودند که به‌زودی درخدمت علاقه‌مندانشان خواهند بود اما متاسفانه این به زودی تاکنون فرا نرسیده است.
در این مدت چند سال به جز چند ویدیوی کوتاه وعکس، خبری دیگر از ایشان، رسانه‌ای نشده است، در ویدیوی که از داخل منزل استاد ضبط شده بود استاد شجریان برای بیان شرح و حالش از شعر حضرت سعدی مدد گرفتند که پیام خوبی از روند درمانش نداشت.
بسم از هوا گرفتن که پری نماند و بالی
به کجا روم ز دستت که نمی‌دهی مجالی
البته زمانی که فرزند استاد جناب همایون با اجازه‌ی پزشک معالج، ایشان را به باغ شخصی‌شان به کرج بردند بارقه‌ی امیدی در دل دوستدارانشان جرقه زد اما در شب چله‌ی سال ۹۷ از جمع خانوادگی استاد ویدیوی منتشر شد که نشان می‌داد استاد به سختی قادر به تکلم هستند و حتی زمانی که برای تشویق کسی که برایش شعر می‌خواند می‌خواست دست بزند نتوانست و سال گذشته هم که استاد را به بیمارستان آوردند علاقه‌مندان و مشتاقانش تا نیمه‌های شب در هوای سرد بیرون از بیمارستان همراه با همایون عزیز شعرهای استاد را خواندند و برای سلامتی‌اش دعا کردند.
و در این چند روزی که استاد به دلیل پایین بودن سطح هوشیاری و فشارخون به بیمارستان جم آورده شده‌اند،همه‌ی علاقه‌مندان استاد دل‌نگران وضعیت سلامتی ایشان هستند بسیار نکو است درقبال این همه عشق وعلاقه‌ی مردم به استاد خبرهای مربوط به روند درمان ایشان از طریق خانواده‌ی ارجمندشان اطلاع‌رسانی گردد
یقیناً فرزندان «خسرو آواز ایران» می‌دانند که همه‌ی ایران نگران حال استاد محمدرضا شجریان هستند. برای ایشان آرزوی سلامتی دارم.

محمد عین‌اله‌زاده

سوم شهریور ماه ۱۳۹۹

پاسخی بگذارید