«دریغ است ایران که ویران شود...»
جشنواره‌ی «روز جهانی نجوم» در رشت برگزار شد

جشنواره‌ی «روز جهانی نجوم» در رشت برگزار شد

هاتف‌خبر – روز و هفته‌ی جهانی نجوم از سال ۱۹۷۳ میلادی با هدف ترویج علم و آشنایی قشرهای گوناگون جامعه و مردم با دانش نجوم و ستاره‌شناسی و همچنین تبادل نظر تلاشگران و جامعه‌ی علمی نجوم در جهان جشن گرفته می‌شود.
به گزارش «هاتف‌خبر» بر پایه‌ی آنچه اعلام شده «روز جهانی نجوم» هرساله در یکی از روزهای تعطیل آخر هفته بین ۱۵ آپریل(۲۶ فروردین) تا ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) که ماه در وضعیت تربیع(شب هفتم) قرار دارد، انتخاب می‌شود.
این روز در کشورهای خارجی شنبه یا یکشنبه و در ایران جمعه انتخاب می‌گردد.
جمعه‌ی گذشته به همت فعالان این بخش در «انجمن نجوم ثاقب گیلان» جشنواره‌یی برای «روز جهانی نجوم» با شعار «نجوم و توسعه‌ی پایدار» در «بوستان ملت رشت» برگزار شد.


در این برنامه با برپایی یک نمایشگاه، برگزاری نشستهای پرسش و پاسخ، تجلیل از فعالان و تلاشگران، انجام سخنرانی، رصد اجرام آسمانی و… انجام شد.
در اجرای این برنامه چند تن از اعضای شورای اسلامی شهر رشت و برخی از مقامات و مسوولان و همچنین محمدحسن عاقل‌منش چهره‌ی فرهنگی شناخته‌شده‌ی شهر رشت حضور داشتند.
گفتنی است «انجمن نجوم ثاقب» کار خود را از سال ۱۳۸۱ در رشت آغاز کرده و حالا حدود دو دهه است که به انجام فعالیتهای علمی و آموزشی موثر و مفید در زمینه‌ی ستاره‌شناسی و رصد اجرام آسمانی می‌پردازد.

پاسخی بگذارید