«دریغ است ایران که ویران شود...»
تقدیم به روح تابناک حاج  غلامرضا سرخابی اصلی

تقدیم به روح تابناک حاج  غلامرضا سرخابی اصلی

هاتف خبر – دکتر مزین – در طول تاریخ انسانهایی پا به عرصه وجود می گذارند که سراسر زندگی پربار آنها مملو از عشق، ایثار و انسانیت است. آدم هایی که هیچ گاه برای خود نزیستند و همواره در خدمت به خلق الله بودند. چرا که از عمق جان به این باور رسیده بودند که: ” عبادت بجز خدمت خلق نیست”.
ایشان بی ادعا و بی منت و در هر جایگاهی که بودند برای همگان خدمت کردند و باید هم در یادها و خاطره ها، ماندگار و جاویدان باشند.
مرحوم حاج غلامرضا سرخابی اصلی یکی از این خوبان روزگار ما بود که سراسر عمر پربرکتش سرشار از خدمت، عشق، انسانیت، معرفت، صداقت، تعهد و مسئولیت پذیری، مهر و عطوفت نسبت به همگان، ایمان و پشتکار بود و با چنین خصلت های ممتاز در دل تمام همکاران و دوستان و مردم ماندگار و به یقین در عمق دل و جان همه جای گرفت و ابدی شد.
او حق بزرگی برگردن صنعت برق گیلان داشته و دارند و بر ماست که این چراغ هدایت را در صنعت برق گیلان و در عرصه خدمتگزاری به مردم فروزان نگهداریم و نگذاریم یاد و خاطره و مجاهدتهای این مرد بزرگ به فراموشی سپرده شود.
روش و منش ، اخلاق و انسانیت، همت بلند و مسئولیت پذیری، پاکدستی و خلوص نیت با خدمتگزاری و تلاش بی منت او باید برای همگان و آیندگانی که وارد عرصه صنعت برق و نیز عرصه خدمتگزاری در ارگان های دیگر می شوند تبیین و روشن گردد که اگر چنین شخصیت و منشی در کار و عرصه اجتماعی داشته باشند چون غلامرضا سرخابی ابدی و جاودانه خواهند شد.
یازدهم مهر۱۳۱۹ خداوند به خانواده سرخابی فرزند پسری عطا فرمود که نامش را به عشق مولایش امام رضا (ع)، غلامرضا نهادند و چون تا آن زمان او اولین پسر خانواده بود بسیار مورد توجه پدر و مادر و دو خواهر بزرگتر بود و بسیار دوستش می داشتند.
غلامرضای کوچک در آغوش والدین و خواهرها، دوران کودکی خود را سپری و بچه ای به غایت شیرین، ساکت، حرف گوش کن، قانع، خوش خنده، مهربان با مناعت طبعی بزرگ بود. ویژگیهای فوق او را به یک کودک دوست داشتنی در خانواده و فامیل تبدیل کرد و در چنین شرایطی شروع به رشد و شکوفایی نمود. در سال ۱۳۲۵ وارد مدرسه ملی رشت گردید و تحصیلات دوره ابتدایی را در همان مدرسه به اتمام رسانید و برای گذراندن دوره تحصیلات متوسطه وارد دبیرستان فرهنگ و دین شهر رشت گردید و در خرداد ۱۳۴۵ موفق به اخذ ذیپلم طبیعی از آن دبیرستان شد.
پس از فارغ التحصیلی خود را برای انجام خدمت سربازی به حوزه نظام وظیفه رشت معرفی و از خدمت نظام وظیفه معاف گردید. پس از معافیت خدمت سربازی، در سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۹ بمدت ۳ سال بصورت دبیر حق التدریسی در همان دبیرستانی که تحصیل می کرد به کار تدریس مشغول شد.


علاقه وافرش به برق و انرژی، او را به عرصه دانش برق کشانید و در دوره مهندس یاری آموزشکده کاخ دانش شرکت نمود و توانست دوره جریان فشار قوی را با موفقیت در سال ۱۳۴۸ طی نماید و این امر مقدمات حضور پر برکتش را در صنعت برق گیلان فراهم نمود.
غلامرضا سرخابی در تاریخ ۲۷/۱۰/۱۳۴۸ رسما وارد صنعت برق گیلان گردید و تا سال ۱۳۵۲ به عنوان کارمند فنی و اپراتوریست توزیع اصلی صومعه سرا مشغول بکار شد.
از آنجاییکه حضور در پست توزیع KV 20/63 عطش بی انتها و بی پایانش در خدمت هر چه بیشتر به صنعت برق و مردم فهیم شهر رشت را ارضا نمی کرد، در خواست انتقال به بخش نوسازی شرکت برق منطقه ای گیلان نمود که پس از موافقت به قسمت عملیات فشار قوی شرکت منتقل و تا زمان بازنشستگی به عنوان رئیس اداره عملیات فشار قوی، منشاء اثر و خدمات فراوانی شد که تلاش ها و خدمات ارزنده و فراموش نشدنی او، زبانزد خاص و عام و همه مدیران و کارکنان و همکارانش در شرکت برق منطقه ای گیلان و سپس شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان و بسیاری از مسئولین و مقامات مختلف استان شد.
زنده یاد حاج غلامرضا سرخابی از بدو خدمت در صنعت برق تا زمان بازنشستگی خود (۲۸/۱۲/۱۳۸۴) بمدت ۳۶ سال و ۲ ماه و یک روز در شرکت برق منطقه ای گیلان و سپس شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان مسئولیت های مختلفی چون اپراتور پست، کارمند فنی، رییس اداره برق بندرکیاشهر، متصدی تعمیرات و نگهداری خطوط، مسئول شبکه برق رشت، رئیس اداره نگهداری شبکه برق ناحیه رشت، مسئول ایمنی برق رشت و ریاست اداره عملیات فشار قوی برق رشت را بعهده داشتند و در این مسئولیت ها خدمات ارزنده و اثرگذاری را به یادگار نهادند و به پاس خدمات ارزنده و خستگی ناپذیر خود در همه این سالها، دهها بار از سوی مسئولین و مقامات استانی و کشوری مورد تقدیر و تشویق قرار گرفتند.
زنده یاد حاج غلامرضا سرخابی اصلی پس از بازنشستگی همچنان در شرکت های پیمانکاری مشغول بکار خدمات رسانی در عرصه برق بودند و در این راه با شرکت برق مهندسین گیلان زمین و سپس شرکت سبز وارنا از ۱۳۸۸ تا اسفند ۱۳۹۸ و نهایتاً شرکت جوان نیرو از اسفند ۱۳۹۸ تا لحظه وفات و آسمانی شدنش مشغول کار و خدمتگزاری بود و نهایتاً روح بلند این مرد نستوه، خدمتگزار بی منت، دوست داشتنی در شامگاه ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ آسمانی شد و جسم بی جانش در مرتبه ۲۹- ایوان ۱۰- ردیف ۶۶ آرامستان تازه آباد رشت آرام گرفت. روحش شاد و نام بلندش جاودانه.

                                                                                    * دکتر مزّین

پاسخی بگذارید