روزی که رادیو در ایران پا گرفت(با متن مراجعه کنید) «روز جهانی بهداشت» گرامی(مراجعه به خبر)
تعطیلی پشت سر تعطیلی نشریات، به کسی بر نمی‌خورد! شمع روشن کرده‌ایم در رهگذار بادها

تعطیلی پشت سر تعطیلی نشریات، به کسی بر نمی‌خورد! شمع روشن کرده‌ایم در رهگذار بادها

   هاتف‌خبر – سیدحسین ضیابری سیدین – قیمت کاغذ روزنامه از آغاز امسال تا کنون سه برابر شده است و قیمت زینک هم افزایشی چشمگیر داشته و با گران شدن نرخ خدمات چاپ و لیتوگرافی چهار عامل اصلی تولید یک نشریه افزایش قیمت چشمگیر داشته‌اند و همین موضوع سبب شده تا بسیاری از نشریات یا با کاهش تیراژ بتوانند تا کنون سرپا بایستند و یا عطای انتشار را به لقای کار ببخشند.
سیدحسین میرباقری رئیس اتحادیه‌ی فروشندگان کاغذ و مقوا در باره‌ی افزایش قیمت کاغذ می‌گوید: کاغذ یک کالای استراتژیک است و هرگونه تغییر و تحول در بازارهای ارزی تأثیری فراوان برای مصرف‌کننده در پی دارد. افزایش قیمت نرخ دلار در کشور همچنین تغییر نرخ ارز مبادله‌یی موجب شد که بازار کاغذ در بخشهای مختلف دچار نوسان قیمت شود.
وی می‌افزاید: یکی از مشکلاتی که وارد‌کنندگان کاغذ با آن مواجه شده‌اند، این است که برخی از فروشندگان خارجی از ارائه‌ی محموله‌یی که قبلاً فروخته‌اند، امتناع می‌کنند و طالب قیمت بیشتری هستند، در حالی که اگر برعکس این موضوع بود ایران را از فهرست بازرگانی آن کشور حذف می‌کردند. ما در داخل که این موضوع را پیگیری می‌کنیم، متأسفانه هیچ مرجعی وجود ندارد که این مشکلات را پیگیری کند.
میرباقری خاطر نشان می‌کند: خرید و فروش کاغذ نیز انجام می‌شود، اما بازار رونق چندانی ندارد، مصرف‌کنندگان کاغذ باید توجه داشته باشند که بار بعدی که وارد بازار شود قطعاً با قیمتهای بالاتری خواهد بود. آن هم به دلیل سیر صعودی که قیمت کاغذ در بازار جهانی طی می‌کند‌.
یک کارشناس بخش رسانه می‌گوید: با این اوضاع نشریات کاغذی مجبور به افزایش قیمت هستند که به افت فروش و افت تیراژ دامن می‌زند.
وی ادامه می‌دهد: وضعیت به گونه‌یی شده که تیراژ برخی از مهمترین روزنامه‌های ایران که به عنوان روزنامه‌های پرمخاطب محسوب می‌شدند و تیراژهایی چند ده هزار نسخه‌یی داشتند، اکنون تیراژشان به دو تا شش هزار نسخه کاهش یافته است و تیراژ کل مطبوعات ایران به ۳۰۰ هزار نسخه هم نمی‌رسد.
کاغذ روزنامه که در دیماه سال ۹۶ بندی ۳۰ هزار تومان بوده در آغاز سال ۱۳۹۷ به بندی ۱۰۰ هزار تومان و آلان به بندی ۱۴۰ هزار تومان رسیده و با این افزایش قیمت که باید افزایش خدمات چاپ و لیتوگرافی را هم به آن اضافه کرد، تعطیلی بسیاری از نشریات شتاب گرفته است.
در استان گیلان بسیاری از نشریات همینک با توقف انتشار روبه‌رو شده‌اند و بسیاری دیگر به طور نامنظم چاپ می‌شوند و خیلیها هم با کاهش تیراژ فعلاً توانسته‌اند روی پا بمانند.
با افزایش بیش از چهار برابری قیمت کاغذ روزنامه کمر مطبوعات شکسته است و حالا حالا نمی‌توانند سر بلند کنند و بعید نیست تا پایان سال هم بسیاری دیگر از نشریاتی که همینک منتشر می‌شوند، دست از انتشار نشریه بکشند.
نگران‌کننده‌‌ترین بخش این ماجرا هم آنجا است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ کمکی برای کاهش قیمت کاغذ و یا در اختیار گذاشتن کاغذ مورد نیاز نشریات به آنها نمی‌کند و نشریات کشور به امان خدا رها شده‌اند.
از دیگر سو غلبه‌ی بهره‌گیری از فضای مجازی بر ذائقه‌ی مخاطب و همچنین آزادی عمل بیشتر و بهتر رسانه‌های مجازی بر رسانه‌های مکتوب مزید بر علت شده و گرایش مردم را به اندک نشریاتی که چاپ می‌شوند، کاهش داده است.
به هر حال بعید است اتفاقی خوشایند و مطلوب در روزهای باقیمانده از سال ۱۳۹۷ و همچنین سال ۱۳۹۸ برای مطبوعات کشور رخ دهد و دست‌اندرکاران رسانه‌های مکتوبی که با چنگ و دندان توانسته‌اند این شمع را در برهه‌ی زمانی دشوار کنونی روشن نگه ‌دارند، به زودی متوجه خواهند شدند که در رهگذار بادها این کار را پیگیری می‌کنند.

پاسخی بگذارید