زندگی زیباتر می‌شود، اگر به اندازه‌ی برگهای پاییز  برای هم‌ بهترین را آرزو کنیم.
به مناسبت «روز جهانی رادیو»؛ به شبکه‌ی رادیویی خصوصی نیازمندیم!

به مناسبت «روز جهانی رادیو»؛ به شبکه‌ی رادیویی خصوصی نیازمندیم!

   هاتف‌خبر – سیزدهم فوریه به وسیله‌ی یونسکو به «روز جهانی رادیو» نامگذاری شده که یک رویداد سالانه‌ی جهانی را رقم می‌زند.
یونسکو تاکید می‌کند که رادیو کمک می‌نماید تا صدای گروه‌های محروم و یا در حاشیه‌مانده به گوش همگان برسد. رادیوهای مستقل به آموزش بیسوادان کمک می‌کنند و هنگام بروز بلایای طبیعی و حوادث ناگوار سبب حفظ جانهای بسیاری می‌شوند.
رادیو به فناوری یا دستگاهی گفته می‌شود که صدا، پیام یا سیگنالها را به وسیله‌ی امواج رادیویی منتقل می‌کند.


یونسکو روز ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) را به عنوان «روز جهانی رادیو» تعیین کرده و به این مناسبت هرساله به منظور گرامیداشت این روز آیینهایی در سراسر جهان برگزار می‌گردد.
موضوع اصلی که به منظور گرامیداشت این روز از طرف یونسکو تعیین شده «رادیو در شرایط فوریتهای انسانی و بروز بلایا» است تا اهمیت رادیو و نقش حیاتی آن در نجات جان انسانها در شرایط کنونی بیش از پیش تبیین گردد.
به‌منظور گرامیداشت این روز و همچنین آموزش ساخت رادیو به جوانان و دانش‌آموزان برای بهره‌برداری از آن در شرایط اضطراری و بروز بلایا، کمیسیون ملی یونسکو با همکاری موزه‌ی علوم و فناوری ایران «کارگاه آموزشی ساخت رادیو» را همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت «روز جهانی رادیو» روز شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ در سالن اجتماعات کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار کرده است.
یکی از بحثهابی که در طول سالهای گذشته در این مطرح بوده اینکه چرا ما در کشور رادیو و تلویزیون خصوصی نداریم؟
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس روز بیست و چهارم دیماه ۱۳۹۶ گفت: طرح نحوه‌ی چگونگی اداره‌ی صدا و سیما و راه‌اندازی رادیو و تلویزیون خصوصی در دستور کار این کمیسیون قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاریها احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس که به همراه محمداسماعیل سعیدی و عباس سرمست نمایندگان تبریز و از دبیران کمیسیون فرهنگی مجلس از بخشهایی از معاونت برونمرزی دیدار کرد، گفت: با بررسی عملکرد شبکه‌های برونمرزی مشخص است این معاونت ماموریتهای خود را در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در حوزه‌ها و کشورهای مختلف به خوبی انجام داده است.
وی ادامه داد: کمیسیون فرهنگی مجلس اخیراً طرحهای مربوط به صدا و سیما را در دستور کار خود قرار داده که یکی از آنها مربوط به نحوه و چگونگی اداره‌ی صدا و سیما و دیگری بررسی راه‌اندازی رادیو و تلویزیون خصوصی است.
قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در بیشتر کشورهای جهان به ویژه کشورهای جهان آزاد تصویب و اجرایی شده است. مثلاً در ایالات متحده‌ی آمریکا این قانون foia یا FOI laws نامیده می‌شود و در سال ۱۹۶۶ تصویب شده است.


قانونگذاری برای دسترسی آزاد به اطلاعات و نیز قانون آزادی اطلاعات قوانینی را در بر می‌گیرد که دسترسی همگانی به اطلاعات نگهداری شده‌ی دولت را تضمین می‌کند.
این قوانین، فرآیند قانونی «حق بر دانستن» را که براساس آن درخواستهایی که برای اطلاعات نگهداری شده‌ی دولت، داده می‌شود باید رایگان یا با هزینه‌ی اندک و با در نظر گرفتن استانداردهای مورد انتظار، برآورده شود ر،ا در بر می‌گیرد.
بر اساس قانون آزادی اطلاعات، دولت از قانونگذار می‌خواهد که با شرایطی خاص، امکان دسترسی همگانی مردم به اسناد، مدارک و گزارشها را فراهم کند.
داشتن رادیو و تلویزیون خصوصی نخستین گام در این راه محسوب می‌شود.

پاسخی بگذارید