«پلاک‌کوبی شهر خلاق خوراک» در «روز رشت» با حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران
برگزاری آیین «روز مزرعه‌ی ملی ابریشم» در مرکز تحقیقات ابریشم کشور

برگزاری آیین «روز مزرعه‌ی ملی ابریشم» در مرکز تحقیقات ابریشم کشور

   هاتف‌خبر – صبح روز چهارشنبه‌ی گذشته آیین «روز مزرعه‌ی ملی ابریشم» در مرکز تحقیقات ابریشم کشور در رشت برگزار شد.
رئیس مرکز تحقیقات ابریشم کشور در این آیین با بیان اینکه نقطه‌ی کلیدی اقتصاد و تولید، علمی کردن آن است، گفت: با کمک مرکز تحقیقات و دانشگاه گیلان به ۱۲ واریته‌ی جدید تخم نوغان باکیفیت و راندمان مطلوب دست پیدا کرده‌ایم.
دکتر صورتی با اشاره به اینکه توت غذای اصلی کرم ابریشم است، عنوان کرد: در شرایط مطلوب به بیش از دو میلیون اصله نهال اصلاح شده نیازداریم که سال پیش تولید یک میلیون اصله در دستور کار قرار گرفت.
وی افزایش ۵۵ درصدی توزیع تخم نوغان در ۱۰ سال گذشته را موجب بالا رفتن ۲۱ درصدی میزان تولید پیله‌ی تر ابریشم دانست و اظهار کرد: ۲۲ استان پرورش‌دهنده‌ی نوغان به ۳۱ استان افزایش یافته است.


دکتر صورتی خاطر نشان کرد: سومین محصول با ارزش تولیدی استان گیلان پیله‌ی ابریشم است.
رئیس مرکز توسعه‌ی نوغانداری کشور نیز با بیان اینکه اتکای صنعت ابریشم به تولید داخلی نخ ابریشم از ۲۸ درصد در سال گذشته به ۴۳ درصد افزایش یافته گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده در دوره‌یی پنجساله و با استفاده از ظرفیتهای داخلی امکان تولید سه هزار و ۲۰۰ تن پیله‌ی ابریشم و خوداتکایی در این صنعت پیگیری می‌شود.
مهندس سروی افزود: امسال پرورش پاییزه‌ی کرم ابریشم در استانهای مستعد کشور برنامه‌ریزی شده و این موضوع با ۳۰۰ جعبه تخم نوغان آغاز خواهد گردید.
وی گفت: در طرح اصلاح نژاد هیبریدهایی تجاری تولید کردیم که هر جعبه کرم ابریشم ۲,۵ تا ۳ کیلوگرم افزایش تولید پیله‌ی تر را خواهیم داشت.
گفتنی است همچنین مهندس منشی‌زاده سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی هدف از برگزاری «روز مزرعه‌ی ملی ابریشم» را انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی ابریشم به مروجان، کارشناسان و نوغانداری سراسر کشورعنوان نمود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، این برنامه با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان، مرکز توسعه‌ی نوغانداری کشور، مرکز تحقیقات ابریشم کشور و با دبیری مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی برگزار شده است.

پاسخی بگذارید