به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
بازار به امان خدا رها شده/  گشت ویژه‌ی بازار دقیقاً چه می‌کند؟!

بازار به امان خدا رها شده/ گشت ویژه‌ی بازار دقیقاً چه می‌کند؟!

هاتف‌خبر – این هفته سرپرست معاونت نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از راه‌اندازی گشت ویژه‌ی بازار در استان خبر داد و گفت: برخی از تخلفات گزارش شده دارای اهمیت بلافاصله به وسیله‌ی این گشت بررسی و رسیدگی می‌شود.
پس از تلاطم‌های شدید نرخ ارز در بازار قیمت همه‌ی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در بازارهای مصرف افزایش یافته است. از برنج، آرد و گندم گرفته تا شیر، حبوبات، روغن، گوشت و مرغ.
حالا در این آسفته بازار خبر از راه‌اندازی گشت ویژه‌ی بازار در استان منتشر می‌شود.
هرچند راه‌اندازی این گشت می‌تواند تا حدودی تخلفات صورت گرفته در بازار را گزارش کند، اما آیا می‌تواند روی افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مورد هم موثر باشند.
جامعه انتظار دارند سبد مصرفی او روز به روز کوچکتر نشود. اینکه هر شب مردم بخوابند و صبح بیدار شوند و یکی از اقلام مصرفی را در حال افزایش قیمت ببینند، استرس و فشاری بر آنها وارد می‌کند که وصف‌شدنی نیست.


این استرس و فشار را نمی‌توان با اقدامات نمایشی کاهش داد. کار اساسی و زیربنایی نیاز دارد!
سازمان حمایت از حقوق‌مصرف‌کنندگان باید ابتدا تکلیف خودش را با اهداف و برنامه‌هایش روشن کند، آیا می‌تواند در شرایط موجود نرخ کالاهای تولیدی و عرضه شده به بازار را برای دسترسی آسان مردم به کالاتها ثابت نگه دارد؟ آیا اساساً به هیچ عنوان می‌تواند از حقوق مصرف‌کنندگان در برابر افزایش نرخ کالاها دفاع نماید یا تنها می‌خواهد به عنوان تشکیلاتی ناظر به ظلم و ستمی که به مردم در این زمینه می‌شود، باشد؟
درست است که برخورد با برخی از تخلفات موجود به وسیله‌ی دستگاه‌های نظارتی ممکن است از تکثیر و شدت عمل متخلفان تا حدودی بکاهد اما این موضوع به هیچ عنوان نمی‌تواند از درد و رنج مردمی که هر روز سبد کالاهای مصرفی آنها کوچک و کوچکتر می‌شود، اندکی کم کند.
مردم نه تنها از دولتمردان و بلکه از مسوولان حکومتی هم انتظار دارند که در این موضوع به خصوص که امنیت روانی خانواده‌ها را هدف و نشانه رفته است، وارد عمل شده و دست به اقدامات پیشگیرانه برای افزایش نرخ کالاها در بازارهای مصرف بزنند.
در صورت مداخله نکردن مسوولان اصلی در این زمینه هر گونه اقدامات دیگر نمی‌تواند آب روی آتش فقر و گرسنگی جامعه بریزد و درد اصلی توده‌های اجتماعی به ویژه افراد و خانواده‌های کم درآمد را حل کند.

پاسخی بگذارید