به مناسبت «روزقلم»؛ «قلم» قویترین سلاح، بی‌صداترین سلاح
از شنبه نیازی به دفترچه‌های درمانی تامین اجتماعی ندارید/ دفترچه‌های درمانی به تاریخ پیوسته‌اند!‌

از شنبه نیازی به دفترچه‌های درمانی تامین اجتماعی ندارید/ دفترچه‌های درمانی به تاریخ پیوسته‌اند!‌

هاتف‌خبر – جزییات حذف دفترچه‌های درمانی بیمه‌ی تامین اجتماعی از اول اسفند ماه اعلام شد.
به گزارش «هاتف‌خبر» مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی جزییات حذف دفترچه‌ی بیمه‌ی تامین اجتماعی از یکم اسفند را به طور کامل تشریح نمود.
دکتر شهرام غفاری گفت: دفترچه‌‌ی بیمه‌ی تامین اجتماعی از اول اسفند ماه ۱۳۹۹ به طور کامل در همه‌ی مراکز ملکی و غیرملکی سازمان تامین اجتماعی حذف می‌شود.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: حدود دو سال است که نسخه‌نویسی الکترونیک در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی اجرا شده و افراد در مراجعه به پزشک از دفترچه تنها برای احراز هویت خود استفاده می‌کردند و نسخه به صورت الکترونیک برای آنها نوشته می‌شد، اما گاهی نسخه‌نویسی الکترونیک نبود و پزشک در دفترچه‌ی درمانی نسخه را برای بیمار می‌نوشت.
دکتر غفاری با اشاره به اینکه با حذف دفترچه‌ی بیمه‌ی تامین اجتماعی از یکم اسفند ماه ۱۳۹۹ احراز هویت افراد به وسیله‌ی پزشک از طریق کارت ملی انجام خواهد شد، گفت: افرادی که کارت ملی هوشمند برایشان صادر نشده و یا سنشان زیر ۱۸ سال است می‌توانند شناسنامه‌ی خود را برای احراز هویت همراه داشته باشند و افرادی هم که دفترچه‌ی آنها موجود است می‌توانند در صورت نداشتن کارت ملی از همان دفترچه استفاده کنند.
وی افزود: اگر پزشک مربوطه به صورت الکترونیک نسخه‌نویسی انجام ندهد و فرد با کارت ملی به مرکز درمانی مراجعه کند، پس از استحقاق‌سنجی وضعیت بیمه‌ی فرد به وسیله‌ی پزشک، نسخه در سربرگ خود پزشک نوشته می‌شود و پزشک در بالای نسخه کدملی فرد مراجعه‌کننده را وارد می‌کند تا فرد هنگام مراجعه به داروخانه برای دریافت دارو بدون پرداخت هزینه‌ی آزاد، دارو را با پوشش بیمه دریافت کند.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی گفت: داروخانه با وارد کردن کد ملی فرد در سیستم خود از طرف سازمان تامین اجتماعی از طریق سامانه‌ی استحقاق‌سنجی می‌کند و جواب سازمان برای آن داروخانه ارسال شده و بدون مشکل و تحت پوشش بیمه‌، دارو به فرد داده می‌شود.
دکتر غفاری درباره‌ی دلایل حذف دفترچه‌ی بیمه توضیح داد: سیستم مکانیزه این امکان را برای ما فراهم کرده که تنها از طریق کارت ملی احراز هویت کنیم، چرا که هم‌اکنون در هیچ جای جهان دیگر شاهد وجود دفترچه‌های بیمه به شکل موجود در کشور، نیستیم.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلات بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی این بود که وقتی دفترچه‌ی بیمه آنها تمام می‌شد و یا اعتبار آن به پایان می‌رسید باید به کارگزاریهای تامین اجتماعی مراجعه می‌کردند تا دفترچه‌ی جدید دریافت کنند، به همین دلیل تمدید و صدور دفترچه باعث شده بود سالیانه ۶۰ میلیون بار مراجعه به کارگزاریهای تامین اجتماعی به وسیله‌ی بیمه‌شدگان صورت گیرد و این برای بیمه‌شدگان سخت بود و حذف دفترچه‌ی بیمه موجب راحتی حال بیمه‌شدگان است.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: سالانه ۶۰ میلیون بار مراجعه به کارگزاریهای تامین اجتماعی فقط برای تمدید اعتبار دفترچه و صدور دفترچه‌ی بیمه بود که با حذف تمدید اعتبار از ابتدای خرداد ماه ۳۸ میلیون بار مراجعه کاهش پیدا کرد و همچنین با اجرای این طرح از اول اسفند ماه، ۲۲ میلیون بار مراجعه برای دریافت دفترچه هم کاهش پیدا می‌کند.
دکتر غفاری خاطر نشان کرد: اینکه با حذف دفترچه در منابع سازمان صرفه‌جویی شود حرف درستی نیست، زیرا هزینه‌ی کاغذ و صدور دفترچه حذف شده است، اما هزینه‌ی نگهداری از سیستمهای مکانیزه و بروز کردن آنها بیشتر از کاغذ است.

پاسخی بگذارید